Насловна АРХИВА NAŠE GROŽĐE – Po narodnom verovanju za Preobraženje prvi put probamo

NAŠE GROŽĐE – Po narodnom verovanju za Preobraženje prvi put probamo

Берба не сме бити превише рана јер незрело грожђе има мање шећера, кисело је и непријатног укуса, а ако се закасни - добија непријатну арому и погоршава му се спољашњи изглед

687

Sazrevanje grožđa počinje pojavom šarka na bobicama. U našim uslovima to je obično krajem jula, a kod nekih sorti i u toku avgusta.vi Berbu stonih sorti treba početi kada je grožđe dovoljno zrelo i ima oblik, krupnoću, boju, ukus i miris svojstven sorti, lep izgled i očuvan pepeljak. To su osobine koje najviše cene potrošači.

Prate se i sortne osobine

Od šarka, odnosno prvih znakova sazrevanja, pa sve do berbe treba stalno pratiti izgled grožđa da bi se odredilo da li zadovoljava sortne osobine. Tako „kraljica vinograda“, čija prva probirna berba uglavnom počinje sredinom avgusta, treba da ima krupne, ovalne žutobele bobice posute pepeljkom.

Probirna berba, koja se preporučuje i za „kardinal“  u Vojvodini uglavnom počinje sredinom avgusta. Za ovu sortu   postoje mišljenja da po krupnoći i opštem izgledu grožđa nema konkurencije među sortama ranog sazrevanja, zbog čega postiže dobru cenu na tržištu. Razvija vrlo krupne bobice, crvenkastoljubičaste, a u poodmaklom stanju zrelosti-ljubičastoplave. Iako je debela, pokožica se ne oseća prilikom jela, dok je meso čvrsto i hrskavo.

„Šasla“, poznata kao „plemenka bela“ i „crvena“, odlikuje se srednje krupnim bobicama, tankom, čvrstom i prozirnom zelenkastožutom pokožicom, sa sunčane strane zlatnožute boje. Kod „crvene šasle“ boja varira od svetloroze preko crvene do ljubičaste. U Vojvodini može da se jede već krajem avgusta.

Kao najveća vrednost „muskat hamburga“ navodi se odličan muskatni  i harmoničan ukus grožđa. Ceni se i kao vinska sorta. Razvija razgranat i rastresit grozd, bobice ne sazrevaju istovremeno, pa često u grozdu, pored lepo obojenih tamnoplavih, bude i poneka bobica crvene boje. Pokožica je tanka, ali čvrsta.   

Za „afus-ali“ se kaže da je visokokvalitetna sorta, u južnim vinogorjima skoro bez mane, dok u severnim područjima njeno širenje ograničavaju pozno sazrevanje i osetljivost na niske temperature. Formira vrlo krupan grozd, velike, izdužene od žućkastozelene do ćilibarnožute boje bobice. Pokožica je debela i čini celinu sa čvrstim i hrskavim mesom.  

„Lasta“ se prepoznaje  po srednje krupnim grozdovima, velikim, izduženim, žutozelenim bobicama. Čvrsto meso je hrskavo i sraslo s pokožicom. Ima blago muskatan osvežavajući ukus.

„Italiju“ mnogi smatraju vrhuncem u selekciji stonih sorti. Sazreva vrlo pozno, nešto posle „afus-alija“. Ima srednje rastresit grozd. Bobice su izdužene, krupne, žute, hrskave, blage muskatne arome. Ujednačene su po veličini i boji.

Korisna probirna berba

Stone sorte grožđa se beru u vreme kada dostignu maksimum osobina koje potrošači najviše cene. To se postiže berbom u više navrata. Mehanički oštećeno i grožđe napadnuto plesnima i štetočinama posebno se odvaja. Berba ne sme biti previše rana jer nezrelo grožđe ima manje šećera, kiselo je i neprijatnog ukusa.

Berbu je najbolje obavljati kada je vreme suvo i umereno toplo, u jutarnjim satima, dok grožđe još nije previše zagrejano. Za berbu se koriste posebne makaze koje posle presecanja peteljke zadržavaju grozd tako da se on ne prihvata rukom. Ukoliko se koriste noževi, važno je da budu oštri i da se prilikom odsecanja grozd drži isključivo za peteljku, a potom pažljivo prihvata i odlaže u pliće prihvatne sudove.  

S. Malinović

Dobro jutro broj 556 – Avgust 2018.