Насловна ВЕСТИ Неадекватна заштита узрок трулежи плодова јабучастог воћа

Неадекватна заштита узрок трулежи плодова јабучастог воћа

190
Фото: Pixabay

На подручју деловања РЦ Врање засади јабуке касног сортимента су у фази бербе док су засади  крушке у различитим фазама опадања лишћа. У воћним засадима где није спроведена адекватна хемијска заштита регистровани су симптоми трулежи плодова јабучастог воћа.

Овај патоген најчешће напада плодове јабуке и крушке а плодови могу бити инфицирани од заметања до бербе и касније за време чувања у складиштима. Зараза плодова се остварује на местима оштећења од инсеката, града и других механичких повреда. Симптоми се манифестују у виду смеђих пега које се проширују у облику концентричних кругова, ткиво унутар пега нектотира а на површини се могу видети спороносна тела гљиве. Нападнути плодови губе воду, смежуравају се и суше, остају на гранама или опадају на површину земље.

Код сорти које имају дуго отворену чашицу, зараза често допире и до семене ложе па трулеж почиње од унутрашњости плода. Због тога такви плодови у прво време споља изгледају здрави, болест остаје маскирана и може се видети њиховим пресецањем. Плодови јабуке и крушке су најосетљивији у каснијим фазама сазревања али и у току складиштења.

Гљива проузроковач трулежи јабучастог воћа презимљава у облику мицелије у инфицираним трулим, мумуфицираним плодовима који остају у засаду. Конидије се у пролеће преносе помоћу ветра, кише или инсектима и при повољним условима влажности остварују нове заразе. Патоген се може ширити и путем мицелије с плода на плод на месту њиховог додира.

У циљу смањења инфективног потенцијала патогена за следећу сезону препорука је да се у воћним засадима сакупе и униште мумифицирани плодови. Током вегетације је значајно заштити плодове  од инсеката и других фактора који доводе до њиховог повређивања. У фазама сазревања плода спроводе се хемијске мере заштите а у циљу спречавања инфекције плода проузроковачима ове и других врста трулежи у складишту.