Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА „Нестле“ представио програм регенеративне пољопривреде

„Нестле“ представио програм регенеративне пољопривреде

315

Компанија “Нестле” је у атару Кумана, на парцелама фирме “Раца” д.о.о. представила програм регенеративне пољопривреде на примеру узгајања сунцокрета.  Након што су произвођачи сушеног поврћа из Мартоноша и Кањиже 2021. године отпочели са применом иновативних аграрних пракси, у овај програм укључени су и произвођачи сунцокрета, као и “Викторија оил” из Шида, која ће од новембра ове године у део производње укључити и сунцокретово уље добијено од плодова узгајаних по принципима регенеративне пољопривреде.

Захваљујући глобалном пројекту регенеративне пољопривреде компаније „Нестле“, у Србији се око 4.200 хекатара земље обрађује по одрживим аграрним принципима, с основним циљем очувања и обнављања пољопривредног земљишта, путем унапређења његовог здравља, уз заштиту биодиверзитета и животне средине, као и смањење карбонског отиска.

„Око 70 одсто емисија са ефектом стаклене баште у „Нестлеу“ долази управо из пољопривреде. Не говори се често о њеном утицају на глобално загревање, а заправо је тај утицај велики. Сматра се да 24 одсто глобалних емисија управо долази из пољопривреде. Сви смо данас свесни климатских промена које нас окружују и, уколико желимо да осигурамо доступност хране у будућности, да се производња сировина настави, потребно је да променимо цео концепт производње хране“, изјавила је Иванка Стојнић, менаџерка за одрживи развој компаније „Нестле“ за југоисточно европско тржиште.

Пројектом ће ове године бити обухваћено близу 750 тона локално узгајаног сунцокрета, од којег ће бити сачињено 3,5 милиона комада Томи мајонеза и сосева. Сировине, добијене по принципу регенеративне пољопривреде, биће спремне за употребу крајем ове године.

 „Ми смо најмодернија фабрика у Србији што се тиче саме прераде, а Драган Раца, наш данашњи домаћин, највећи је појединачни произвођач сунцокрета у нашој земљи. Радује нас да сарадња иде у правом смеру. Планирамо да подижемо хектаре у Србији у „стрип тил“ методи. Прве количине уља из прераде сунцокрета из „стрип тил“ методе очекујемо у новембру ове године“, казао је директор Сектора набавке зрна у компанији „Викторија оил“, Владимир Поповић.

Узгајање сунцокрета по принципу „стрип тил“ технике подразумева минималну обраду тла, односно, плитко орање, како би се очувало здравље земљишта и у њему се задржале велике количине органске материје. Овај начин обраде земље смањује потрошњу фосилног горива, што доприноси и смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште.

„У питању је технологија која обрађује само траку где ће се будућа биљка наћи. То ради до дубине од 20 до 25 центиметара, улажући притом једну до две формулације ђубрива, да и на крају након неколико месеци била извршена сетва у исте те „стрипове“ или траке. Интелигентним смањењем броја прохода на самим парцелама, имплементацијом „стрип-тила“ ми ћемо постићи тај ефекат да земљиште обогатимо, да му вратимо природну плодност и стање, а при том је циљ да задржимо исте приносе“, изјавио је оснивач и генерални директор фирме „Prime Trinity“, Бранимир Попов.

Циљ компаније „Нестле“ је да до 2025. године на глобалном нивоу 20 одсто кључних састојака свих производа буде произведено уз имплементацију принципа регенеративне пољопривреде, а 50 одсто састојака до 2030. године.

Зорана Љубојев