Насловна АРХИВА НОВА БОЛЕСТ МАЛИНЕ: Болч вирус штети биљкама

НОВА БОЛЕСТ МАЛИНЕ: Болч вирус штети биљкама

На листовима се појављује дифузно жутило, делују болесно а плодови су ситни али слађи

638
Фото: wikipedia

Стручњаци Института за воћарство у Чачку, предвођени доктором Александром Лепосавићем, током прошле године открили су нову болест на малини. У питању је вирус, познат под именом болч, а назвали су га вирусом замрљаности листа малине.

Симптоми који се јављају на зараженим биљкама су дифузно жутило по листовима, цела биљка делује болесно, даје слабији род са рехуљавим плодовима који су ситнији, али слађи од оних убраних са здравих малина. У почетку, овакве промене приписиване су једној ериофигној грињи, због које су малињаци прскани у више наврата и непотребно су утрошене велике количине акарицида. Пошто биљке нису показале знаке оздрављења, урађене су детаљније анализе и откривен прави проузроковач оваквих промена.

Према речима др Лепосавића, производња овог воћа није озбиљније угрожена. Вирус штети биљкама али не и плодовима, смањује принос али не и квалитет.

Како напомиње овај стручњак, вирус би могао да се искорени применом фолијарних третмана, уз употребу аминокиселина биљног порекла. Али, методологија „оздрављења“ треба још добро да се разради.

Малинин прстенар

Малинин прстенар (Agrilus aurichalceus) напада малину и купину. Штеточина зиму проводи као ларва у стаблима малине. У пролеће се преобрази у лептира, који полаже јаја на малину и крајем маја и почетком јуна пиле се ларве које се убушују у стабла малине и купине.

Има једну генерацију годишње. Одрасли се хране листовима и понекад цветовима ових воћака и могу да нанесу мању штету. Опасна је ларва која, када се испили, почне да се убушује у изданке малине и купине, у којима буши ходнике. Нападнуте биљке су кржљаве, дају слаб род и лако се ломе.

Ова штеточина се сузбија превентивно, али и хемијски. Почетком вегетације, када се малињак орезује, ваља избацити све изданке на којима се уоче задебљања. Овај посао се понавља и од почетка до средине јуна, када се младе ларве убушују у здрава стабла. Сви ластари који се одрежу изнесу се из малињака и спале.

Сузбијање инсектицидима се понавља у више наврата, од прецветавања па док плодови не добију величину карактеристичну за сорту. Ефикасни су сви инсектициди, али се увек мора поштовати каренца.

С. Мујановић

Добро јутро број 542 – Јун 2017.