Насловна РАЗНО Нове метео-станице за већи принос у пољопривреди

Нове метео-станице за већи принос у пољопривреди

496

Сомбор, Инђија, Врбас, Бачка Топола и Суботица биће прве локалне самоуправе у Србији које ће добити најсавременије метео-станице и пољопривредницима омогућити податке у реалном времену о микроклиматским условима и предвиђање временских прилика са прецизношћу од 90%. То је део унапређења који ће допринети ефикаснијем и лакшем прикупљању података који за циљ има повећање приноса, уз оптималну употребу ђубрива, пестицида и воде.

Метео-станице биће инсталиране у оквиру пројекта „Дигитализација општинског управљања земљиштем“ који спроводе НАЛЕД и Телегруп, уз подршку Немачке развојне сарадње (ГИЗ) и биће део АgroLife платформе за ефикасније планирање и управљање пољопривредном производњом на закупљеном земљишту у државној својини којим управља локална самоуправа.

– АgroLife софтвер, који је развио Телегруп, омогућава локалним самоуправама аутоматизовано управљање, преглед и обраду свих података неопходних за квалитетно управљање земљиштем, као и праћење промена насталих на парцелама. Сет алата за планираје, организовање и управљање пољопривредном производњом обезбедиће корисницима веће приносе и укупне приходе уз смањење оперативних трошкова. Кроз пројекат НАЛЕД-а, Телегрупа и ГИЗ-а, даљим развојем платформе допринеће се ефикаснијем коришћењу обрадивог земљишта у власништву државе, повећању задовољства закупаца и очувању квалитета земљишта – навели су у заједничкој изјави Диана Глигоријевић, сувласница ТелеГрупа и Стефан Ђуровић, менаџер на пројекту. 

Више од 45% укупне територије Србије користи се као пољопривредно земљиште, од чега је 515.000 хектара земљишта у државној својини којим управљају локалне самоуправе и даје се у закуп. Пракса је показала да је, услед недостатка информација, неправилна обрада довела до опадања квалитета њива. 

– У Србији је регистровано више од пола милиона пољопривредних газдинстава, а од укупног земљишта које се даје на закуп, 65% закупљује се у Војводини. Локалне самоуправе које су укључене у пројекат међу првима су развиле употребу софтвера за дигитално управљање земљиштем, а да систематски раде на јачању конкурентности пољопривреде сада показују увођењем метео-станица, као новом услугом за локално становништво. Већина њих прошла је и програм цертификације градова и општина са повољним пословним окружењем што сведочи о доброј пословној клими у овим местима – рекла је извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић.

Споразум о сарадњи на унапређењу капацитета градова и општина за дигиталним управљањем земљиштем потписали су представници пилот градова и општина у Србији, НАЛЕД, компанија Телегруп и Немачка развојна сарадња (ГИЗ).

Пројекат је регионалног карактера тако да ће у наредној фази бити укључене и општине у Црној Гори и Босни и Херцеговини. Како пилот локалне самоуправе у Србији већ користе АгроЛИФЕ платформу, биће ментори колегама у суседним земљама, што ће омогућити регионалну размену искустава и допринети процесу дигитализације у региону.