Насловна ВЕСТИ2 Нови Сад добија ботаничку башту, тражи се пројектант

Нови Сад добија ботаничку башту, тражи се пројектант

251

Градска управа за заштиту животне средине Новог Сада расписала је тендер за пројектовање комплекса ботаничке баште у Петроварадину.

Ботаничка башта налазиће се на површини од 4,2 ха, а локација будућег комплекса је уз североисточни обод зоне објеката одбране Хорнверка.

Композиционо решење пројекта ботаничке баште мора бити у виду мањих и већих обликованих целина, као специфична парковска површина са вишефункционалном наменом, јер ће имати и научно-истраживачку и образовну и декоративну функцију.

У будућем комплексу тако ће се налазити Центар за посетиоце, изложбени и економско- производни (научни) део.

Зона центра за посетиоце обухватиће продајни простор, канцеларије, мултимедијалну салу, библиотеку, просторије за хербаријум, читаоницу за стручне скупове, мањи затворени музеј и сл.

Изложбени део имаће колекцију шибља, дрвећа, једногодишњих и вишегодишњих зељастих биљака, језеро са акватичним и семиакватичним биљним врстама, стаклену башту са тропским врстама, алпинетуме, јапански врт, платое за одмор са фонтанама, скулптурама, перголом и клупама.

Економско-производни део садржаће лабораторијске просторије, експериментално научно-истраживачко поље, мањи производни погон за одржавање баште и развој новоинтродукованих таксона, продају садница посетиоцима, топле и хладне леје, манипулативне просторе и мању стаклену башту.

Све површине у изложбеном и економско-производном делу треба да су снадбевене адекватним системом за заливање, а сви објекти и целине треба да буду праћене обавештајним таблама као и могућношћу електронског водича путем QR code система.

Обавезно је прилагођавање баште особама са инвалидитетом и родитељима са децом, у складу са важећим прописима.

За функционисање ботаничке баште потребно је предвидети мрежу стаза као и платоа за окупљање и задржавање.

Такође, у циљу повезивања објеката и садржаја и омогућавања наткривене комуникације између њих, могуће је формирати, стоји у пројектном задатку.

Додаје се да урбанистичко решење комплекса ботаничке баште треба контекстуално повезати са постојећим зеленим површинама у окружењу (Молинаријевим парком, зеленим површинама око Петроварадинске тврђаве…).

Обавезно је и предвидети могућност фазне реализације комплекса. Прва фаза треба да обухвати све садржаје ботаничке баште неопходне за њено ефикасно функционисање, а друга фаза делове простора у крајњем западном и источном делу простора на којима су нелегално изведени породични стамбени објекти.

У оквиру јавне набавке пројектант треба да изврши геодетске и геотехничке истражне радове, а затим да изради урбанистички пројекат и пројектно-техничку документацију за изградњу.

Посао пројектовања ботаничке баште процењен је на 25 милиона динара.

Тендер је отворен до 15. новембра.

Извор: еКапија, 011info