Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ НОВОГОДИШЊА ЈЕЛКА – ПЛАСТИЧНА ИЛИ ПРИРОДНА: Мирис четинара и дашак природе

НОВОГОДИШЊА ЈЕЛКА – ПЛАСТИЧНА ИЛИ ПРИРОДНА: Мирис четинара и дашак природе

385
rhdr

Украшена новогодишња јелка саставни је део сваког дома током божићних и новогодишњих празника којој се, свакако, највише радују деца. Последњих година многи се одлучују за вештачку јелку, и то из практичних разлога. Не морају да је купују сваке године, лако се склопи и остави за следећи празник. Међутим, мирис природне јелке пластична не може да надомести. Атмосфера коју пружа природна јелка нема алтернативу.

Пише: Јелена Лукић

Осим пријатног мириса током новогодишњих празника, јелка уноси делић природе у ваш дом, а када прођу празници, можете је посадити у дворишту, чиме се помаже здрављу планете и развија еколошка свест.

Смрча, јела или Панчићева оморика

Као новогодишња јелка најчешће се користи смрча (Picea abies), европска или права јела (Abies alba) и Панчићева оморика, каже власник расадника ,,Норка“ у Ћуприји Новица Јањић, који неколико деценија узгаја биљке.

Највише се продаје смрча јер је јефтинија за производњу. Лако се гаји, али мора да се чува седам до осам година да би достигла висину од 1,20 до 1,50 м и тек тада се продаје. Саднице се ваде и продају са бусеном. Јелка може у кући да буде до 15 дана с повременим орошавањем помоћу флашице с пумпицом. Већ преко тога, пошто не трпи топлу собу, ризикујемо да биљка страда. Не погодују јој високе температуре и сув ваздух и тада почињу да отпадају иглице. Након празника, јелку треба изнети, али не одмах напоље, где је хладно, већ у неку просторију која се не греје, као што је ходник или гаража. После неколико дана адаптације, износи се напоље и може одмах да се посади, чак иако има снега – каже Новица Јањић.

Овај искусни расадничар истиче да јелка може у саксији да се чува неколико година, али мора да се адекватно негује.

Својевремено сам једну јелку користио пет до шест година, али после две или три године мора да се пресади у мало већу саксију, с новим супстратом јер један супстрат има хранљиве материје за око две године. Наравно, мора и редовно да се залива. Порасте од 10 до 15 цм, а после пет година 30 до 40 цм годишње. Уколико неко не може да чува јелку, најбоље је да је посади негде испред зграде или у парку или да је поклони некоме ко може да је засади и негује – каже Јањић.

Продаја почиње половином децембра

Током узгајања јелке у расаднику, земља мора да буде без корова, фризира се, окопава и залива се.

– Купујем саднице из шумске секције и веома је битно да шумске саднице буду квалитетне. Прво се чува у клијалишту три године, а након тога се износи на зелену површину, сади се и наставља се заливање. За осам година има око 300 заливања и око 50 до 60 окопавања. Када достигне висину до 1,50 м, износи се на пијацу. Тренутна цена за јелке те висине је од 1.200 до 1.500 динара – објашњава Јањић.

Некада су се природне јелке много више куповале него данас, јер није било пластичних.

Људи су тада желели да унесу делић природе у собу, а данас смо се сви навикли на пластику, иако природну јелку ништа не може да замени. Када се јелка испрска водом, можете да осетите мирис четинара у соби, што вештачка јелка не може да пружи. Иако је пластична јелка економичнија ипак, на дуже стазе, она је већи загађивач околине – сматра Јањић.

Продаја новогодишњих јелки обично почиње око 15. децембра.

Последњих година обично продам по 50 комада, пред Нову годину, али продајем и преко целе године људима који их саде у дворишту куће или викендице. Раније се више продавало, али се задњих десетак година смањила потражња – каже Јањић.

Иако вероватно имате пластичну јелку, можда бисте могли ове године да у свој дом унесете дашак природе и мирис четинара, породично окитите једну природну јелку и уживате у чаролији новогодишњих празника.