Ljubav prema prirodi važnija je nego ikada. Težnja da se što manje koristi plastika i ostali veštački materijali sve je veća, pa i kada su u pitanju novogodišnji ukrasi. Praznična dekoracija od drveta, papira, sušenog voća ili šišarki odraz je savesnog ponašanja prema očuvanju prirodne sredine.
Piše: Biljana Nenković
Prednost pravljenja novogodišnjih ukrasa od prirodnih materijala nisu samo očuvanje životne sredine i evidentna ušteda kućnog budžeta, već i to što mogu da okupe celu porodicu. Izrada ukrasa u kući za praznike kao magija privlači sve članove porodice da se late malo posla i pokažu svoje umeće i maštu, uz dosta smeha i dobrog raspoloženja. Tako se stvaraju uspomene nemerljive vrednosti.
Grančice, vata i …
Stare, osušene grančice mogu se iseći na različite dužine i zalepiti na karton da imitiraju prepoznatljiv oblik jelke. Tako rustične odisaće prazničnom atmosferom. Za ovu dekoraciju najpogodnije su grane leske ili odbačene grane vinove loze. Zato, svi koji imaju vinograd ili vinjage na imanju, nemaju razloga da koriste veštačke ukrase.
Vata je odavno popularna za novogodišnju dekoraciju i pre nego što je počela masovna proizvodnja plastičnih ukrasa. Sada se ponovo vraća u modu. Jeftina je, laka za oblikovanje i ne pravi mnogo nereda, kada se stiša slavlje. U prošlosti je uspešno imitirala snežni ambijent, kome svi teže u novogodišnjoj noći.

Kuglice od vate različite veličine prave se prstima. Željeni oblici se zalepe za podlogu ili jednostavno nanižu na konac i ukrase tračicama. Prednost prirodnih ukrasa je u tome što ne moraju biti pravilnog oblika i brzo se prave. Od kuglica vate možete formirati girlande i okačiti ih po kući ili na prozorsko staklo. Tako daju posebno romantičnu atmosferu, ako se kombinuju s prigušenim osvetljenjem.
Jelka od starih dugmića
Nema kuće u kojoj u poslednjoj fijoci u kuhinjskoj komodi ne stoji kutija puna dugmadi, koji se čuvaju za – ako zatreba.
Dugmići se mogu, uz pomoć čioda, fiksirati na stiroporske kugle, ali ako težite isključivo prirodnim materijalima, stavite ih na napravljene ukrase od slanog testa ili koncem pričvrstite na kuglice vate. Treća opcija je da odaberete zelene, crvene ili braon dugmiće različitih veličina i da ih nanižete na konac, imitirajući oblik jelke.

Za stablo su dovoljna tri- četiri mrka dugmića, zatim slede zeleni od najvećeg do najmanjeg, a na vrh stavite crvene, male dugmiće. Ili, zlatne i srebrne. Efekat ovih ukrasa biće fantastičan.
Ukrasi od testa, iz srca
Ove godine organik dizajneri su otišli korak dalje i predlažu ukrase od slanog testa, koji se prave od materijala potpuno neškodljivih za prirodu. Neobično je što za pravljenje ovih ukrasa morate istovremeno da budete kuvar i slikar. Za početak se na kuhinjsku dasku stavlja oklagija iz kuhinjskog ormara i brašno.

Umesite slano testo od sledećih sastojaka:
1 šolja brašna,
1/2 šolje soli,
1/2 šolje vode
(ili više ako bude potrebno).
Za dekoraciju su vam potrebni:
akrilni lak (lak na vodenoj bazi),
oklagija,
pek-papir ,
sekači i modlice,
vodene boje i četkice.
Zamesi se slano testo, i dobro se razradi kako bi bilo gumenasto i glatko. Testo se oklagijom razvuče na debljinu od pola do jednog centimetra i postavi se na papir za pečenje kolača. Modlicama se vadi testo. Izaberu se modlice po želji, u obliku srca, pahuljica, deteline. Oblikuju se ukrasi, koji moraju da odstoje dan-dva, kako bi se potpuno osušili i stvrdnuli, a potom mogu da se boje.
Ukrasi se mogu napraviti i nedeljama pre paznika, a bojiti i dekorisati uoči Nove godine. Obavezno napraviti rupicu na vrhu ukrasa, kroz koju će se provući konac za kačenje.
Kada se ukras od slanog testa oboji po želji i boja se dobro osuši, treba ga premazati akrilnim lakom, posuti mrvicama za kolače, cimetom, biberom, origanom ili alevom paprikom. Ovi novogodišnji ukrasi mogu se kačiti ne samo na jelku, već i na druga mesta u kući.