Насловна ДОБРО ЈУТРО ЧАСОПИС Објекти и услови средине за тов патака и гусака

Објекти и услови средине за тов патака и гусака

330

Пловуше (пачићи и гушчићи) за своје гајење немају велике захтеве. Првих три до четири недеље траже грејање и заклон од кише и сунца. Старија грла се могу преко целе године држати без грејања на пашњаку. Врло брзо расту. Са око 50 дана достижу око 3,5kg. За килограм прираста пачићи троше око 2,35kg хране. Уколико се на газдинству тови мањи број грла, могуће је користити гараже, подруме и друге погодне објекте. .

Један од основних услова да се тов сматра успешним је подни простор. У првих десет дана на један метар подне површине се може ставити 50 пачића, док до краја треће недеље на том простору може да их борави само десет.  Код гушчића тај број је мањи, тако да је у првих десет дана на 1 м подне површине могуће ставити десет гушчића, а касније само пет.

Други битан чинилац за успешан тов пловуша је температура. Пачићи и гушчићи немају развијен терморегулациони систем и првих дана им је потребно загревање. Код природног извођења младунци се склањају и греју испод квочке, чија је температура у време квоцања и лежења изнад 39°С. Приликом вештачког извођења  произвођач мора обезбедити грејање у просторији. Док су сасвим мали потребна је висока температура, а од четврте недеље могу се држати на собној температури (18°С). Понашење гушчића и пачића најбоље говори да ли им темперарура одговара. Ако се нормално понашају и ако су равномерно распоређени по загреваној површини, температура им одговара. Ако им је претопло беже од грејног тела, дахћу и шире крила. Када им је хладно гомилају се испод грејача. Ако се склањају са неког дела загреване површине то је знак да им смета промаја.

Са порастом пачића и гушчића проветравање има велики значај, јер се у просторији повећава количина штетних гасова. По 1kg телесне тежине потребно је 5m³ свежег ваздуха на дан. У првим недељама гајења проветравање се може обезбедити природном вентилацијом. При вештачком проветравању на 1000м³ свежег ваздуха на сат потребно је обезбедити отвор за улаз ваздуха површине oко 3m.

Током прве три недеље релативна влажност ваздуха у просторији требало би да буде 60 до 70%. Превише влажан ваздух доводи до квашења и слепљивања простирке, док сув ваздух код младих јединки може проузруковати дехидратацију.

Пачићима првог дана треба обезбедити непрекидно осветљење, док гушчићима треба непрекидно осветљење током првих седам дана. Пачићима се касније смањује на 22 до 23 сата светлости, а гушчићима се у другој недељи постепено скраћује дужина осветљења. Првих дана јачина светлости је обично око 3W по m² површине пода.

Важан чинилац околине за успешно гајење пловуша је и простирка, која се растире у слоју дебљине 7 до 8сm. За сваки турнус треба стављати нову простирку, а најчешће се користи пшенична или ражана слама, шушка меког дрвета и други материјали који добро упијају влагу. Користи се сув и здрав материјал, без остатака пестицида, никако буђав и труо. Младунци пловуша имају редак измет, а такође долази и до расипања воде услед чега се простирка влажи. Треба редовно пратити њено стање и увек додавати нове количине суве простирке. Око 5 кг шушке или сламе је потребно распоредити на 1m² подне површине.

Пише: Саветодавац сточарства Косовка Јакшић