Насловна ВЕСТИ1 Очекује се род пшенице од три милиона тона

Очекује се род пшенице од три милиона тона

240

Директорка Удружења „Жита Србије“ Сунчица Савовић изјавила је да се очекује род пшенице од три милиона тона, што је нешто ниже него лане, али да још постоје проблеми са извозним квотама и с логистиком, а да у нову жетву улазимо са залихама од 700.000 тона

Савовић је рекла како је жетва јечма почела на појединим парцелама, уз очекивани род од око 4,8 тона по хектару, што је нешто мање од прошлогодишњег.

– Очекује се да жетва пшенице почне најкасније за две седмице, уз род од око три милиона тона. То свакако није рекордан род, с приносом од најмање 4,8 тона, ако будемо имали среће 5,2 тоне, што би значило род мањи од прошлогодишњег за само 200.000 тона – прецизирала је Савовићева.

Навела је да ће то зависити од распореда падавина претходних недеља, која је варирала од региона до региона.

– Како пшеница сада изгледа на пољима, север Бачке и Баната ове године могу очекивати нешто ниже приносе, као и у области Београда, у односу на јужну Бачку и средњи Банат, где ће принос бити преко шест тона по хектару – проценила је Савовићева.

Нагласила је да пролећни усеви изгледају одлично, али и додала да то не значи ништа бза крајњи исход производње, јер су кључне фазе развоја соје и кукуруза још увек далеко.

– Тек нас очекује период полинације кукуружа, али све ове кише које смо имали претходне три недеље су погодовале пролећним усевима. Прошле године је није било у тој количини, такода усеви за сада изгледају добро – навела је Савовићева.

Директорка „Жита Србије“ је упозорила да су складишта житарица пуна прошлогодишњег рода због ограниченог извоза и логистичких проблема и додала како ће нови род пшенице бити „негде смештен“, али није сигурна како и где.

– Квота за извоз кукуруза је заиста мала у односу на оно што би се могло извести да постоје услови за то. За пшеницом тражња у мају и јуну иначе није велика, тако да смо имали случај да су захтеви за извоз пшенице у мају и јуну били мањи од квоте, па није извезено 220.000 тона, јер је захтев за извоз био 90.000 тона. Извезено је свих 150.000 тона кукуруза и сигурна сам да ће тако бити и у јуну – рекла је Савовићева.

Истакла је да од почетка рата у Украјини постоје велики логистички проблеми који додатно ограничавају могућност извоза житарица.

– Жетва стиже, ми ћемо ући у нову економску годину са рекордним залихама пшенице које процењујемо на преко 700.000 тона. Последни пут смо имали толике залихе 2019. и 2020. године, али нисмо имали ситуацију да су складишта била пуна и кукуруза, тако да у овом тренутку апсолутно ништа не можемо да урадимо да се спасемо те ситуације – рекла је она.

Савовићева је рекла како је Удружење предложило Влади Србије да одреди тромесечне квоте за извоз.

– Уколико имамо месечне количине које су 150.000 тона за кукуруз и 220.000 тона за пшеницу, да се оне помноже са три наредна месеца, како би извозници могли да планирају, јер се пшницом и кукурузом тргује термински и самим тим би лакше организовали логистику, а девизни прилив би повећао ликвидност на тржишту, која је тернутно никакава, јер је сав новац заробље у роби – упозорилаје Савовићева.

Додале је су најпре забрана извоза а затим и месечне квоте допринели да се наши традиционални купци окренули другим тржиштима, а нас прогласили за несигурно тржиште.

– Ако би омогућили флексибилније квоте, на чему радимо са Министарством пољопривреде, које за то има разузмевања, а надам се да ће га наћи и Влада, омогућили бисмо подношљивију ситуацију“, оценила је Савовићева.

Извор: Танјуг

Фото: Pixabay