Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Od krupnijih čenova krupnije glavice

Od krupnijih čenova krupnije glavice

355

SADNJA BELOG LUKA

Kada se sade lukovi i koje vreme je najpovoljnije? Počećemo od belog luka kod kojeg, u zavisnosti od vremena sadnje, poznajemo proletnjak i jesenjak. Jesenjak se sadi obično u drugoj polovini oktobra, tj. u vreme kada se seje pšenica.

– Ako je sadnja prerana, u zimu će ući jače razvijena biljka, koja je puna sokova i vode, pa ne može da izdrži jake mrazeve. Kasnija sadnja, međutim, ne dozvoljava dobro ukorenjavanje, što opet dovodi do jačeg izmrzavanja. Prilikom sadnje belog luka važi pravilo da se od krupnih čenova dobijaju krupnije glavice, a od sitnih čenova sitne glavice. Naša najpoznatija sorta belog luka jesenjaka je bosut i u baštama se uglavnom sade domaće populacije – izjavio je za “Dobro jutro” Dragomir Radić iz PSS službe u Smederevu.

Đubrenje samo pre setve

Ako proizvodimo mladi beli luk, svakako da je bolja jesenja sadnja, ali sade se isključivo jesenje sorte, luk jesenjak ili ozimi luk, naglašava Radić. Kod nas se mladi luk proizvodi isključivo u plastenicima, kao predkultura paradajzu. Retko ko proizvodi mladi luk na otvorenom, jer je u pitanju rizična proizvodnja zbog mraza.

Radić ističe važno pravilo – beli luk proletnjak posađen u jesen ne može da izdrži jake mrazeve. Beli luk jesenjak može da se koristi kao mladi luk u rano proleće, a može da se ostavi da sazri.

– Posađeni beli luk treba zaliti, ako je zemlja suva, pre svega u plasteniku, kako bi se iniciralo zakorenjavanje, a usev na otvorenom tokom zime ima dovoljno vlage. Đubrenje mladog luka nije dozvoljeno tokom vegetacije zbog ostataka nitrita, pa se đubri predsetveno. Beli luk je azotna biljka kao i žitarice. Od azotnih đubriva je najbolja Urea, jer se postepeno razlaže pod uticajem zemljišnih bakterija i ne ostavlja nitrite. Preterana upotreba azotnih đubriva u jesen može da izazove bujanje biljaka i kasnije izmrzavanje – upozorava naš sagovornik.

Piše: Tanja Prolić