Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Organsko đubrenje pred sadnju krompira

Organsko đubrenje pred sadnju krompira

278

Poslednjih godina na okućnicama i u malim baštama povrće se sve češće gaji u skladu s principima organske proizvodnje. Što takvi proizvodi nemaju sertifikat, baštovanima nije ni važno. Bitan je način na koji je povrće proizvedeno i da je ono zdravstveno bezbedno za ukućane, da može da se koristi čim se ubere ili izvadi iz zemlje, da se ne razmišlja o nerazgrađenim hemijskim ostacima.

Piše: Svetlana Mujanović

Tako se u proizvodnji krompira sve češće, kao izvor kalijuma, upotrebljava pepeo od drveta. Ovaj pepeo je bogat i drugim mineralima i organskim materijama. Tu je pre svega kalcijum, koji je povrću takođe potreban. Osim što hrani biljke, on ima i zaštitnu ulogu. Poboljšava imunitet biljaka, povećava prinos do 15 procenata, veći je sadržaj skroba u krtolama i ukusnije su.

Ali, ni on nije „sveta vodica“ pa da se koristi u svako vreme na svakom mestu. Prvo, pre rasturanja, valja znati rN vrednost zemljišta. Naime, pepeo je alkalan i koristi se na kiselim zemljištima. Nije preporučljivo da se unosi u neutralne i alkalne podloge. Osim rN, drugi ograničavajući faktor je poreklo pepela. Kako bi imao pozitivan efekat na usev, koristi se isključivo onaj nastao sagorevanjem drveta. Treba znati da rezultat đubrenja pepelom zavisi od kvaliteta zemljišta, vremenskih uslova i sorte. Najbolje je kada se unosi u iskopane sadne kanale. Pri tome treba paziti da krtole ne dođu u direktan kontakt s pepelom, jer mogu nastati opekotine. Zbog toga bi bilo najbolje da se na dno sadnog kanala prvo unese sloj čistog, drvenog pepela, pa sloj zemlje i onda polože krtole.

Može da se primeni i drugi način sadnje, da se krtole prvo pospu pepelom, a za vreću od 25 kg semenskog krompira potrebno je obezbediti jedan kilogram čistog pepela, bez nesagorelih ostataka koji mogu ozlediti krtole. Pepelom se mogu „zaštititi“ preseci, kada se krupne krtole režu, da bi se ubrzalo zarastanje rezova.

Pepeo valja koristiti obazrivo jer, osim koristi, može biti i štetan za ovo povrće, u velikim količinama može „spaliti“ usev. Ne koristi se na zemljištu čija je rN reakcija iznad 7. Još jednom napominjemo da se upotrebljava isključivo pepeo od drveta, a najbolji je od vrbe i breze, jer ima najpovoljniji odnos minerala i drugih supstanci. Pošto je lak, i svaki, i najblaži vetrić može da ga pokrene, treba raditi s naočarima, maskom, makar onom najobičnijom za jednokratnu upotrebu i u rukavicama. Nikada ne valja koristiti pepeo direktno iz ložišta, već on mora biti ohlađen.