Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Oрганско ђубрење пред садњу кромпира

Oрганско ђубрење пред садњу кромпира

297

Последњих година на окућницама и у малим баштама поврће се све чешће гаји у складу с принципима органске производње. Што такви производи немају сертификат, баштованима није ни важно. Битан је начин на који је поврће произведено и да је оно здравствено безбедно за укућане, да може да се користи чим се убере или извади из земље, да се не размишља о неразграђеним хемијским остацима.

Пише: Светлана Мујановић

Тако се у производњи кромпира све чешће, као извор калијума, употребљава пепео од дрвета. Овај пепео је богат и другим минералима и органским материјама. Ту је пре свега калцијум, који је поврћу такође потребан. Осим што храни биљке, он има и заштитну улогу. Побољшава имунитет биљака, повећава принос до 15 процената, већи је садржај скроба у кртолама и укусније су.

Али, ни он није „света водица“ па да се користи у свако време на сваком месту. Прво, пре растурања, ваља знати рН вредност земљишта. Наиме, пепео је алкалан и користи се на киселим земљиштима. Није препоручљиво да се уноси у неутралне и алкалне подлоге. Осим рН, други ограничавајући фактор је порекло пепела. Како би имао позитиван ефекат на усев, користи се искључиво онај настао сагоревањем дрвета. Треба знати да резултат ђубрења пепелом зависи од квалитета земљишта, временских услова и сорте. Најбоље је када се уноси у ископане садне канале. При томе треба пазити да кртоле не дођу у директан контакт с пепелом, јер могу настати опекотине. Због тога би било најбоље да се на дно садног канала прво унесе слој чистог, дрвеног пепела, па слој земље и онда положе кртоле.

Може да се примени и други начин садње, да се кртоле прво поспу пепелом, а за врећу од 25 кг семенског кромпира потребно је обезбедити један килограм чистог пепела, без несагорелих остатака који могу озледити кртоле. Пепелом се могу „заштитити“ пресеци, када се крупне кртоле режу, да би се убрзало зарастање резова.

Пепео ваља користити обазриво јер, осим користи, може бити и штетан за ово поврће, у великим количинама може „спалити“ усев. Не користи се на земљишту чија је рН реакција изнад 7. Још једном напомињемо да се употребљава искључиво пепео од дрвета, а најбољи је од врбе и брезе, јер има најповољнији однос минерала и других супстанци. Пошто је лак, и сваки, и најблажи ветрић може да га покрене, треба радити с наочарима, маском, макар оном најобичнијом за једнократну употребу и у рукавицама. Никада не ваља користити пепео директно из ложишта, већ он мора бити охлађен.