Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Основни алат за рад у башти или окућници

Основни алат за рад у башти или окућници

639

Лопата: Лопата је неопходан алат за припрему земље пре садње. Користите је за копање и окопавање, уклањање корова и разбијање земље.

Грабље: Грабље су корисне за равнање земље, уклањање камења и остатака биљака, као и за припрему гредица или леја. У јесен, корисне су за скупљање лишћа и биљних остатака, од којих можете направити компост.

Мотика: Мотика је корисна за окопавање и разбијање земље, као и за уклањање корова. Може се користити и за припрему гредица.

Баштенске маказе: корисне су за резање и обликовање биљака. Користите их за уклањање сувишних делова биљака или за бербу плодова. Бирајте маказе у односу на то за шта су вам потребне. За орезивање воћки, требају вам маказе са дугачком дршком, ако вам треба за брање грожђа, купите оне с кратком дршком.

Распршивач или црево за заливање: У зависности од тога колико је велика башта, можда ће вам бити потребан распршивач за заливање биљака или црево за заливање. Оба алата ће вам помоћи у одржавању оптималне влажности тла. Наравно да је систем кап-по кап најбољи, али ако вам је башта мала, не исплати се толико улагање. Уместо тога, можете користити канистере које ћете напунити водом, пробушити поклопац и забости наопако у земљи тако да вода полако капље. По потреби, можете додати и ђубриво.

Сет ручних алата: Сет ручних алата обично укључује мање алате попут малих лопатица, виљушки за разбијање и мрвљење земље, прскалице за семе и остале ситније алате који су корисни при пресађивању и бризи о младим биљкама.

Мреже и притке за подршку: Ако узгајате поврће које се пење, као што је краставац или парадајз, корисно је имати мреже и притке за подршку. Они ће помоћи биљкама да расту вертикално и спречити њихово пузање по земљи.

Колица или канте: Колица или канте су корисни за транспорт земље, ђубрива, биљака или бербе. Осигуравају лакши превоз материјала и смањују повреде леђа, пошто нећете носити терет.

Квалитетнe баштенскe рукавицe: Баштенске рукавице штите руке од прљања, огреботина или убода инсеката. Одаберите рукавице које су удобне и отпорне на воду.

Фолија: За добру заштиту биљака и стварање топлих леја, користите фолију. Она може бити разградива, тако да не морате после бербе да је уклањате.

Опрема за заштиту: Ако хоћете да избегнете да вам биљке пропадну од ожеготина или града, инвестирајте у мреже за заштиту. За заштиту од проузроковача болести требаће вам распрскивач, осим ако не желите да штеточине уклањате ручно. У том случају набавите и клопке. То могу да буду и канистери с водом и средствим које привлаче штеточине.

И. Ш.