Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Откупљивачи би робу за „џабе“, произвођачи изашли на пијаце

Откупљивачи би робу за „џабе“, произвођачи изашли на пијаце

1296

Откупљивачи би на југу, буквално за џабе, да добију робу од произвођача. Два динара за везу ротквица, колико нуде директно на њиви, не да се не исплати, него је произвођаче извела на пијаце, да по нешто вишим ценама продају своје поврће. Због тога је пијаца у Врању пуна суботом, јер ко не би купио везу за 20 динара.

Откако су за продају стигли спанаћ, зелена салата, млади лук и ротквице, на врањским пијацама је све више и продаваца, и купаца. Суботом, када је главни пијачни дан, већ се у раним јутарњим сатима створи таква гужва у пијачном простору да се купци једва мимоилазе. И то, међутим, има своју драж, јер ту прилику многи искористе да се поздраве са старим пријатељима, рођацима и комшијама, које иначе ретко срећу у насељима у којима живе.

По препоруци много купаца дође да пазари сочне ротквице од Братислава Коцића из села Доње Брњане, код Лесковца. Видећи их онако свеже и уредно наслагане у картонским кутијама многи се врате кућама са више од једне везице, за коју су издвојили само 20 динара.

Излазак на пијац му се много више исплати, с обзиром да му је на њиви за овај производ откупљивач понудио само два динара по везици. 

– Слично је и са откупом зелене салате где нам за једну главицу нуде од 8 до 9 динара. То су цене којима не можемо да покријемо трошкове производње – каже Братислав.

Упркос проблемима који су се на почетку продајне сезоне испречили пред њим, овај узорни лесковачки повртар је ,међутим, изузетно задовољан квалитетом ротквица које је произвео на 8 ари. Каже да је и ове године засејао семе ротквице са којим остварује жељене приносе.

– Посејао сам семе у новембру месецу. Пре тога сам механизацијом добро обрадио земљу у пластеницима где иначе годинама производим ротквице. Нисам их третирао ни једним заштитним средством јер за то није било потребе – наглашава Братислав, истичући да није бацио ни вештачко ђубриво јер је на том месту пре ове културе производио касни парадајз.

Текст и фото: Гордана Настић

Спанаћ је тренутно најтраженији и Врањанци могу да га пазаре по цени од 100 до 150 динара за килограм. За блитву издвајају упола мање новца, а за три главице зелене салате 100 динара, колико издвајају и за три везице лука. Килограм цвекле и шаргарепе кошта 80 динара, пасуљ 500, кукурузно брашно 200. Онима којима је понестала зимница обавезно се на пијаци снабдеју и сирупом од парадајза и укисељеним феферонима упакованим у флаше од два литра, а који коштају од 300 до 350 динара. Млеко исте запремине стаје 250 динара, сурутка 100, сок од малине и вишње у паковању од литар је 400 динара, док килограм крављег сира износи 700 динара.