Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Паприка краљица зимнице

Паприка краљица зимнице

1120

РЕЦЕПТИ ЈАГОДИНСКИХ ДОМАЋИЦА

Кување поврћа и воћа од давнина је начин да се обезбеди квалитетна храна за зимски период. Међутим, када је реч о нашим домаћицама, припрема зимнице има и посебну димензију. Наше баке, мајке, комшинице, пријатељице с љубављу припремају слатке, слане и киселе ђаконије које воле њихова деца и најмилији. У зимским месецима шарена зимница је извор витамина и незаобилазан украс на трпези, поготово славској.

Почетак јесени је време када се шаренило поврћа с пијачних тезги по опробаним домаћим рецептима пресели у тегле. Некада се по богатом шпајзу и подруму познавала вредна домаћица, а данас се све више зимница купује на пијаци.

Дијана Михајловић и Јасмина Андрејић чланице су Удружења „Слатки осмех“ из Јагодине. Ово удружење окупља жене које, пре свега, спремају торте и колаче, али и слана јела, и зимницу. Оне већ 30 година праве зимницу, углавном за себе и својe породицe, али и за пријатеље и све који желе да уживају у српској традиционалној зимској храни. Са читаоцима ревије „Добро јутро“ поделиле су своје рецепте.

Фото: AdobeStock

Ајвар с плавим патлиџаном

Дванаест килограма паприке и 6 већих плавих парадајза обарити у 3 л воде. Додати шећер – једна шољица за белу кафу, со – једна шољица за белу кафу, уље – једна шољица за белу кафу и есенција – једна шољица за црну кафу. Бари се кратко, док не омекша, а затим се исцеди и самеље. Кува се у 1,5 л уља, а готово је када кашика оставља траг у шерпи. Сипа се у вруће тегле, затвара се, тегле се окрену и покрију ћебетом. Пусти се да одстоји 24 сата.

Салата са зеленим парадајзом и шаргарепом

За ову салату је потребно 5 кг зеленог парадајза и 2 кг шаргарепе. Све се самеље, стави се 600 г уља, 2 кашике шећера, 2 кашике соли, један конзерванс и укува се око сат времена, док не испари вода из парадајза. Може и љуто да се дода, ако неко воли. Користи се као салата и као намаз.

Паприка с реном

Узме се 5 кг црвене краће паприке која може да стане у теглу, 150 г рена, 150 г белог лука, 2 кашике шећера, 2 кашике соли, 2 л воде и 1 л сирћета. Вода, сирће, со и шећер се ставе да проври. Паприка се исече на пола и стави у припремљену течност да се мало обари, око два минута, не више, да не буде мекана. Затим се извади и стави у посуду да мало одстоји, сат или два и, док је млака, ређа се у тегле. Ред паприке, ред самлевеног рена и белог лука и тако док се тегла не напуни. Сипа се и течност у којој се барила.

Бугарски љутиш

Потребно је 4 кг парадајза, 5 кг паприке, 5 дл уља, 1,5 дл алкохолног сирћета, 2 кашике соли, 3 кашике шећера, 3 главице белог лука, везица першуна и 5 љутих папричица.

Паприку испећи као за ајвар, ољуштити и самлети на воденици за месо. Парадајз се самеље на воденици која одваја кору, стави се у већу шерпу и кува сат времена. После сат времена се дода паприка и све остало, па се додају ситно исецкане или самлевене љуте паприке и кува се још сат времена. Сипа се у вруће тегле, окрену се и чека се да се охладе.

Ајвар

Педесет килограма паприке (препорука је дукат паприка, јер нема пуно воде и равна је, па је добра за печење) испече се, ољушти и исцеди. Загреје се литар уља, 200 г шећера, 150 г соли и чаша алкохолног сирћета. Када буде вруће уље, сипа се паприка и уз мешање се кува око сат времена. Врућ ајвар се стави у вреле тегле које се затим окрену наопако. Не ставља се конзерванс.

Кисела сомборка

Потребно је 5 кг очишћене паприке сомборке, 2,5 л воде, 1 л сирћета, со по укусу, мало шећера и винобран. Кад све проври, прелије се паприка, мало се притисне и остави се да одстоји 24 сата. Затим се пакује у тегле – ред паприке, ред белог лука и ред першуна. Налије се течност.

Може да се помеша бела и црвена сомборка, јер је тако лепше за сервирање уз предјело.

Маринирани вргањи

Четири килограма вргања се оперу, очисте и исеку на листиће. Стави се да проври 2 литра воде, 1 л белог алкохолног сирћета, 2 кашике шећера, 1 кашика соли и ½ конзерванса. У то се ставе припремљени вргањи. Мало ври, око пет минута и за то време се скида пена. Загреју се тегле и врели вргањи и течност се сипа у тегле.

Маринирани вргањи могу да се једу као салата, као додатак јелима, а добри су и за гулаш.

Кисели купус

Очистити купус, извадити корен и ту ставити по кашику соли. Главице купуса се ређају усправно у бурету. Тако одстоји два дана. Затим се дода хладна вода. Може да се убаци корен белог кукуруза или цвекла. Не претаче се. Може за месец дана да се укисели.

Најбољи за сарму је футошки бели купус.

Шарена салата

Два килограма паприке, 2 кг краставаца, 2 кг купуса, 2 кг шаргарепе. Све се исецка на колутове, а купус изренда. Прелије се са 1 л сирћета, 200 г шећера, 200 г соли и дода се конзерванс и винобран. Остави се да преноћи и повремено се промеша, а затим поређа у тегле.

Феферони

Од 10 л воде одвоји се један литар, где се сипа 250 г есенције, 200 г шећера и 300 г соли. Када се помеша, додају се два конзерванса и један винобран. Остави се да се отопи, затим се налије у тегле с феферонама.

Ловачка салата

Потребно је 5 кг парадајза и 2 кг паприке за ајвар. Паприка се испече, а парадајз се самеље и упржи у 700 г зејтина. Када вода испари, убаци се сецкана или млевена испечена паприка, дода се 10 љутих паприка венчара које се самељу без семенки. Дода се 200 г шећера и 150 г соли и конзерванс. У вруће тегле се сипа салата. Веома је љуто.

Кечап

Десет килограма парадајза се самеље на воденици која одваја кору. Стави се да ври, повремено се меша. После сат времена кувања дода се 200 г густина који се пре тога помеша са 500 г шећера и 150 г соли. Кува се још сат времена. На крају се дода кесица оригана и конзерванс. Сипа се у вруће тегле које се окрену и оставе да преноће.

Паприке пуњене купусом

Паприку бабуру очистити од семенки, опрати и оставити да се исцеди. Купус насећи као за салату и ставити сирће, зејтин, со и мало бибера. Купусом, који се добро исцеди, напуни се паприка, тако да буде веома сабијено. Затим се стави у тегле и налије сирћетом од купуса. Може се додати бибер у зрну. Не мора да се стави конзерванс. Ова салата је врло укуса и декоративна.

Пише: Јелена Лукић