Насловна РАЗНО ПАВЛЕ РАДАНОВИЋ, СОМЕЛИЈЕР: Без љубави нема ни доброг вина

ПАВЛЕ РАДАНОВИЋ, СОМЕЛИЈЕР: Без љубави нема ни доброг вина

1159

На последњем Сајму вина у Београду подељена су бројна признања, а вина винарије Дибонис привукла су пажњу не само бројем освојених одличја, већ и комбинацијом занимљивих имена и интересантног укуса. Међу њима је и бренд Архангел чији је творац Новосађанин Павле Радановић, сомелијер винарије Дибонис и вајнмекер сопственог бренда Архангел.

  • Име бренда Архангел свима се свиђа – почиње причу Павле. – Почело је као идеја да се вина назову Мефисто (црвено) и Архангел (бело), али сам брзо одустао од те идеје, било би потребно свима објашњавати ко је Мефисто, уз обавезно пропитивање лектире, Фауста. Спонтано се бренд Архангел сам по себи искристалисао, а вина ће носити имена анђела, односно Архангела. Вина су сама себи дала, односно, бирала имена. Кад се прочитају описи и приче о архангелима Уријелу и Габријелу, све добија дубину и постаје још занимљивије.

Архангел вина – Уријел и Габријел, вина су сорте крокан мускат, од које се прави „краљевско вино“. Историја ове сорте обавијена је велом тајне, а претпоставља се да је стигла из Алжира, преко Француске. Годинама је успевала само на Бисерном острву крај Новог Бечеја, а последњих година ову сорту покушавају – и успевају – да гаје и на другим нашим просторима, између осталих на Фрушкој гори и у околини Суботице. Крокан мускат, кажу, пили су цареви, волео га је и Јосип Броз Тито, а и Путин је, кажу, у њему уживао.На Бисерно острво, претпоставља се, лоза је стигла крајем 19. века. Легенда каже да је извесни гроф Рохонције посадио ову необичну сорту која даје вино префињеног мириса. Свестан квалитета грожђа, гроф је лозу тад посадио и на бројним другим локацијама широм Европе, али се одржала само код нас, и данас се сматра српском аутохтоном сортом. Иако подложан болестима, осетљив према сивој плесни и ниским температурама, мускат крокан је пун развој доживео на петнаестак хектара врло плодне подлоге Бисерног острва. Посебан ефекат на развој лозе имао је рефлекс сунчевих зрака са реке и изразити микролокалитет. Након доба филоксере, када је деведесет процената светских винограда уништено и кад се кренуло у обнављање сорти, показало се да овај мускат не може да се одржи ни на једном месту осим Бисерног острва и Војводине. Своје аутентично вино гроф је од тада као поклон слао на разне европске дворове, пријатељима, познатим политичарима, богаташима, градећи изузетно препознатљив бренд. Картон овог егзотичног производа, као знак пажње, поштовања али и престижа, данас би достигао суму од око хиљаду евра.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us