Насловна ВЕСТИ Пчелари Врбаса апелују на опрез приликом прскања воћки

Пчелари Врбаса апелују на опрез приликом прскања воћки

346

Удружење пчелара Врбас апелује на пољопривреднике, нарочито воћаре, да не прскају воће у цвету, јер се тиме наноси двострука штета, како за пчеле, тако и за воћке и њихове приносе.

Осим што је забрањено законом о средствима за заштиту биља, прскање воћа у цвету има ненадокнадив негативан утицај на пчеле, а уједно се зауставља и природан процес цветања, будући да пчеле обаве око 85 одсто опрашивања у природи, истиче Миле Савић, пчелар из Врбаса.

– Без обзира што је воће цветало, што је поврће цветало, што су ратарске културе цветале, ако пчела није дошла на тај цвет – рода нема. Нама би било најбоље кад би наша наука радила на томе да се за заштиту воћа, поврће, ратарских култура траже заштитна средства која нису отровна за пчеле. То би нам била највећа помоћ, јер ми не знамо где сад да их носимо, кад нам је све уцветало около. Некада смо имали договор са задружним комбинатом да не прскају у овом периоду и да касније користе друга средства за сунцокрет и њихове воћњаке, али данас тога нема и ми немамо са киме да се договарамо, већ само да овако апелујемо на појединце. Наравно, они желе да заштите своје приносе, али не размишљају о томе да су пчеле те које су им неопходне за принос и ове и сваке наредне године – каже Савић.

Он додаје да је и сам прошле године имао незапамћен помор пчела због прскања у цвету.

– За 36 година колико пчеларим, прошла године била је прва кад нисам врцао ништа. Једно јутро сам устао и видео да оне испред куће, на бетону, пузе. Кад сам дошао у башту испред кошница, то је било страхота. Испред кошница су лежале једна до друге, земља се црнила. Кад сам отворио кошницу, само су те младе пчелице и матица остале, празне кошнице су остале. Читавог лета и зиме трудио сам се да друштва оснажим и надам се да ове године нећу имати такве несрећне околности. Ми не можемо са неком сигурношћу да сачувамо кошнице и пчеле, оне лете у кругу од 5 километара и ми не знамо где су људи прскали, а где не, можемо само да апелујемо на воћаре, као и сваке године, да користе средства који нису у толикој мери отровна, као и да прскају кад зађе сунце, када пчеле одмарају, али и да одржавају травњак у својим воћњацима, јер се и на цвећу корова задржавају опали инсектициди са грана – истиче Миле Савић, иначе један од искуснијих зналаца из домена пчеларства.

За прскање воћа у цвету инсектицидима предвиђена је и новчана казна за физичка лица од 35 до 55.000 динара, док је за предузетнике између 300 и 500 хиљада.

Пчелари додају и да воће опрашено овим инсектима има за 30 до 80 одсто већу родност. Јабуке и вишње за око 40 одсто, јагоде чија сезона је већ почела за 55 одсто, а малине чак 80 одсто боље рађају уколико су их опрашиле пчеле, наводи се у саопштењу Удружења пчелара Врбас.

Извор: РТВ

Фото: Пиxабаy