Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Пикантна, необична зимница

Пикантна, необична зимница

278

ШТА УРАДИТИ СА БЕЛИМ ЛУКОМ

Баштовани добро знају да су ченови јесењег белог лука много крупнији од пролећног, а због блажег укуса и пријатне ароме, погоднији су за сваку кухињу, поготово за хедонисте осетљивог желуца. Међутим, овај лук има и једну велику ману – кратко се чува и обично се већ у рану зиму смежура и пропадне. Остаје питање – шта урадити с ченовима преосталим после садње. Ми вам препоручујемо да од њих припремите пикантну, необичну зимницу.

Током зиме бели лук може да сачува свежину, а да при том не изгуби ни лековита, ни хранљива својства – замрзавањем, сушењем, кисељењем, чувањем у уљу, у теглама, у комбинацији с киселим краставцима. Различити начини конзервирања омогућавају да се користи у различитим јелима, па је важно да знате за шта ћете га користити и да у зависности од намене одаберете методу конзервирања.

Сушен у рерни, микроталасној, дехидратору

Огуљени и исечени чешњеви могу се брзо осушити у рерни, и то за само неколико сати. Чешњеве пре сушења исеците на колутове дебљине три до пет мм и поређајте у плех обложен папиром за печење. Загрејте рерну на 40 до 50 степени. Ако имате рерну с вентилацијом, укључите је, а ако немате оставите врата мало отворена како би пара могла да изађе. Исечени бели лук сушите два до четири сата и по потреби га окрените да се равномерно осуши са сваке стране. Када се колутићи осуше, извадите их из рерне, оставите да се охладе на собној температури и држите у стакленим теглама, или самељите у прах и чувајте у теглици.

Ченови могу лако да се осуше и у микроталасној пећници. Очишћене и исечене треба поређати на тањир да се не преклапају и ставити у микроталасну на највишу температуру током два-три минута. Поступак се понавља док се не утврди да су нарезани колутићи суви. Приликом сушења окрените тањир неколико пута да би се поврће равномерно осушило.

Најједноставнији и најисплативији начин чувања белог лука у домаћинству је сушење у дехидратору. Испрограмирајте дехидратор на 45 степени и на решетке ставите претходно нарезан бели лук тако да се кришке не преклапају. Дехидрирајте бели лук најмање три-четири сата, сваких 30 минута проверавајте стање и када приметите да је сув извадите га и оставите да се охлади.

Бланширани бели лук блажег је мириса и укуса од свежег и користи се када не желите да његов укус преовладава у јелу. За овај поступак бели лук ољуштите, убаците у посуду с хладном водом и ставите на врелу ринглу да се кува два-три минута. Затим га процедите и исперите под млазом хладне воде да бисте зауставили даље кување. Такав бели лук се најчешће користи за припрему сосова.

Ситнији ченови белог лука, преостали после садње, од давнина су се у сеоским домаћинствима чували усољени у теглама. Ченови се на крупно исеку, поређају у теглу у редове и посоле тако да се сољу допуне празнине измеђ уњих. Оптималан однос соли и белог лука је 300 грама соли на килограм белог лука. Ако се чува у херметички затвореним теглама на хладном месту, посебно у фрижидеру, слани бели лук може да се користи током целе године. Да се ​​не поквари, последњи слој у тегли треба да буде со и кашиком га треба притискати како би се истиснуо ваздух.

Уље од белог лука није тешко припремити и тај поступак је у народу познат као „намакање“. Добија се натапањем само ченова, не и сеченог лука у маслиново, ређе сунцокретово уље. Због опасности да се на собној температури у њему развије бактерија изазивач ботулизма, мора се чувати у фрижидеру. Може се користити до три недеље од дана припреме.

… а, може и кисео, печен, замрзнут

Ченови белог лука се могу киселити као и остало поврће за зиму и чувати до годину дана. За кишељење је потребно винско сирће, вода и со. По жељи можете додати и зачине као што су ловоров лист, рузмарин, тимијан или бибер. Стерилишите тегле, поређајте у њих ченове, а воду и сирће припремите као пресолац за краставчиће, и прокувајте. Сложен бели лук прелијте припремљеном течношћу тако да ченови буду потпуно покривени. Пре затварања тегли оставите кисели лук да се охлади и чувајте у фрижидеру.

Пржење или печење белог лука је један од начина припреме овог поврћа за чување у замрзивачу. После печења или пржења и замрзавања, ченови се могу користити слично као и свежи, а када се изваде из замрзивача, пре припреме хране, није потребно да се лук одмрзава. Када се ченови очисте, ставе се у тигањ с мало маслиновог уља (од комине) и пржи се на температури од око 160 степени током 45 минута. После печења, прво ченове добро охладите и чувајте у посудицама с поклопцем у фрижидеру (кратко, до недељу дана) или у пвц кесицама у замрзивачу, из којег га, без промењеног мириса и укуса, можете користити три месеца.

Ченови се могу замрзнути и без термичке обраде, а да замрзнут не промени квалитет и арому. Прво ољуштите бели лук, исеците га на мање комаде и ставите у калуп за лед. Сипајте воду у коцкице и ставите све да се замрзне. Када се вода заледи, читав калуп или појединачне коцкице ставите у дуплу пвц кесу или пластичну посуду која може херметички да се затвори. На овај начин замрзнути бели лук може да се чува до 6 месеци.

Пише: Светлана Мујановић