Насловна ВЕСТИ2 Piskavica, zob i đavolja trepavica jačaju imunitet i mišiće

Piskavica, zob i đavolja trepavica jačaju imunitet i mišiće

542

Istoričari su otkrili da su učesnici drevnih Olimpijskih igara pre takmičenja uzimali seme piskavice kako bi pojačali svoju snagu. Verovatno otuda dolazi i ime po kom je ova biljka poznata – grčko seme.

Uz pomen lekovitosti „grčkog semena“, počinje priča o biljkama koje pomažu sportistima, a nisu doping.

To je jedna relativno malo poznata biljka, ali izuzetno korisna i kvalitetna biljka, seme raste u jednom rogu, a biljka je visoka do pola metra“, rekao je u Jutarnjem programu Radio televizije Srbije Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar, i dodao je da je piskavica odlična hrana, odnosno suplement za sportiste, ali i sve druge ljude.

Piskavica sadrži velike količine fosfora, kalcijuma, gvožđa, etarska ulja koja mu daju specifičan miris, alkaloide i ima kompleksan hemijski sastav. Koristi se u kuhinji i kao začin.

„Bezbedna je biljka i mogu da je koriste i deca jer pomaže da se proteini u našoj ishrani bolje iskoriste, povećava broj crvenih krvnih zrnaca, reguliše nivo šećera u krvi i preporučuje se ljudima koji imaju problema sa insulinskom rezistencijim“, kaže Antonijević.

Seme piskavice se melje električnim mlinom jer je veoma tvrdo. Može se preliti vodom uveče, ujutru pokuvati i popiti čaj. Piskavica je korisna i za ljude koji se oporavljaju od nekih teških bolesti.

Može se kupiti u radnjama zdrave hrane a inače dobro uspeva i u našim uslovima.

Kada reč o semenu o zobi ili ovsa, Antonijević objašnjava da je ovsena kaša korisna za mišićnu masu.

„Od neoljuštenog ovsa se može spremati čaj koji je jako koristan. Šaka ovsa, koji se opere dobro hladnom vodom, nalije se litrom hladne vode, i pusti da vri 10 do 15 minuta. Ostavite da se ohladi 15 do 20 minuta, i popijete. Korisno je za jačanje celog organizma ali i za detoksikaciju“, objasnio je Antonijević, i dodao da zob pospešuje izbacivanje suvišne tečnosti iz organizma.

Zob je dobra i za kupke, posebno je korisna za ljude sa osetljivom kožom.

Babin zub ili đavolja trepavica, biljka bodljikavih plodova, takođe je korisna, ali može se i zloupotrebiti. Koriste se njeni listovi i plodovi. Utiče na novo testosterona. Podiže raspoloženje i jača mišiće.

„Ova biljka je kao čaj korisna, ali može se zloupotrebiti jer se od nje prave koncentrovani ekstrakti, čiju upotrebu nikako ne preporučujemo. Ova biljka je često sastojak preparata za jačanje potencije, a koristi se i kod osoba koje imaju problem sa sterilitetom“, ispričao je Antonijević.

Antonijević je pomenuo i sibirski ženšen, kao biljku koju koriste ruski sportisti za jačanje imuniteta i izdržljivosti.

„Sadrži veliku količinu cinka, vitamin A, vitamin B6, a kod nas na tržištu ima preparata gde ima ekstrakta ove biljke“, kaže.

Hrastova sjajnica je pečurka na koju je travar posebno ukazao. Koristi se dugo na Istoku u tradicionalnoj medicini.

„Sportisti je posebno koriste jer pomaže organizmu da se izbori sa različitim vrstama stresa. Bilo da je to fizički stres, umor, zračenje, psihički stres… Preporučuje se svima koji treba da pojačuju krvnu sliku“, rekao je Antonijević.

Čaj od ove pečurke se sprema tako što se ona uveče usitni, potopi u vodu, a sutradan se kuva pola sata. Gljiva se može koristiti dva puta.

Na kraju, kod sportskih povreda, mogu da pomognu i etarska ulja.

„Kada su u pitanju bolovi u mišićima i zglobovima, u grupu ulja koja su posebno efikasna, spadaju etarska ulja eukaliptusa, ruzmarina, nane i to su sve ulja koja izazivaju fino hlađenje i opuštanje mišića. Mogu da se koriste u kupkama, a mogu da se stavljaju i u meleme“, objasnio je Momčilo Antonijević, i napomenuo da ta ulja treba koristiti uvek u razblaženom obliku, zajedno sa drugim nosećim uljima kao što su suncokretovo, susamovo, bademovo.

Planinar Boris Tešić redovno obilazi Ovčar i Kablar i organizuje uspone, trke i šetnje, na kojima nisu retke ni povrede, izvrtanja kolena, posekotine, poderotine…

„Nemam toliko iskustva da znam primenu biljaka. To je prostor na kojem može dosta da se nauči. Bilo bi poželjno da planinari imaju i vodiča koji može da im govori o biljkama i njihovom dejstvu“, rekao je Tešić.

U te svrhe koristi se kantarion, koji je posebno koristan za one koji se bave sportovima u prirodi. Pomaže kod posekotina, rana, deluje blagotvorno na mišiće i relaksira ih.

Antonijević u iste svrhe preporučuje i gavez, koji je lekovit kod problema sa ligamentima.

„Melem od gaveza može da bude upotpunjen esencijalnim uljima od ruzmarina, nane, kleke ili a alpska biljka brđanka ili arnika montana, koja je kod nas retka ali popularna, može takođe da pomogne ljudima koji se bave ekstremnim sportovima“, dodao je Momčilo Antonijević.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay