Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Пивски квасац из кућне радиности

Пивски квасац из кућне радиности

437

Ова материја обилује беланчевинама, витаминима и минералним састојцима. Веома је користан за оне који држе дијету, вегетаријанце и дијабетичаре.
Због садржаја нуклеинске киселине која помаже обнављање истрошених ћелија и успорава старење, најбољи је извор хрома који регулише ниво холестерола и липида, као и ниво шећера у крви. Садржи лецитин, калијум, селен и друге ретке, а потребне састојке, као што су витамини Б групе.
Помаже приликом лечења свих болести које настају као последица недостатка витамина Б1, Б6 и биотина. Користан је у случају неуроза и несанице, ублажава костобољу и јача толеранцију глукозе у крви.
Ако се деци уз уобичајену храну даје по једна кашика пивског квасца пет дана у недељи, она ће брже расти и повећавати тежину, у односу на децу која га не користе. Особе које осећају замор, када узму кашику квасца у воћном соку, јогурту, супи или другој течности, осећају се боље већ за неколико минута и тај ефекат траје неколико сати.
Установљено је и да јача имунолошки систем и штити од бактерија и вируса, а убрзава и зарастање рана. Због садржаја глукана, одржава здравље коже – чисти је од разних флека и добија здравији изглед.

Ако желите да направите пивски квасац код куће, ево основног поступка:

Пивски слад (јечмени или други слад)

Вода

Термометар

Посуда за ферментацију (стаклена или пластична)

Газе или поклопац за посуду

Мерач пХ вредности (опционо)

Узмите одређену количину пивског слада и самељите га у грубе честице. Можете користити млин за кафу или млин за слад.

Ставите самлевени слад у посуду за ферментацију и прелијте га водом, довољно да прекрије слад. Однос слада и воде може бити отприлике 1:4, али то може варирати у зависности од рецепта.

Пустите смесу да одстоји на собној температури, обично између 20°Ц и 25°Ц, и покријте посуду газом или поклопцем који омогућава пролазак ваздуха. То ће омогућити да се ферментација одвија.

Оставите посуду да ферментира око 24 сата. Током тог времена, слад ће ферментирати и развити квасац.

Након 24 сата, можете проверити пХ вредност смесе ако имате мерач пХ вредности. Пивски квасац обично има пХ вредност између 4 и 5.

Након ферментације, можете одстранити течност из посуде користећи цедиљку или сито, како бисте одвојили квасац од остатка слада.

Квасац можете користити одмах у процесу производње пива или га можете сушити, како бисте га касније користили. За сушење, распоредите квасац на равну површину и оставите га да се природно осуши. Након сушења, можете га чувати у добро затвореној посуди на сувом и тамном месту.