Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА ПЛАСТЕНИК МИЛУТИНА ЛАЗИЋА У МЛАДЕНОВЦУ: Бере јагоде, сеје парадајз и паприку

ПЛАСТЕНИК МИЛУТИНА ЛАЗИЋА У МЛАДЕНОВЦУ: Бере јагоде, сеје парадајз и паприку

1407

Пише: Светлана Мујановић

Сезона домаће паприке и парадајза обично се завршава почетком октобра. Плодови који се касније појаве на рафовима маркета и тржница углавном су из увоза. Али, не мора увек да буде тако. То је показао и Милутин Лазић из Младеновца који плодове паприке и парадајза, произведене у сопственом пластенику, на тржиште износи од средине окробра па све до „циче зиме“, када биљке више не могу да опстају у негрејаном пластенику.

Посао за целу породицу

Како смо сазнали од Милутина, због брзог раста парадајз су морали често да везују и скидају му заперке, а паприку пинцирају. За то је било потребно пуно руку, па је у посао укључена цела породица. На том простору расло је 600 биљака парадајза и 200 паприке и било је милина и ући у пластеник, а камоли радити. Парадајзи су „ижђикали“ до крова, зачас су порасли три метра, док се паприка задржала на висини од једног метра.

Милутин је до пре коју годину био само воћар, јагодар. Јагоду је производио и у невеликом пластенику, дугом педесетак метара. Гајио ју је на фолији као двогодишњу биљку, настојао да плодове на тржиште изнесе што раније, па се берба завршавала у мају-јуну, и онда је пластеник, до следећег пролећа, био некоришћен. Чак су и хранива, која је уносио под јагоду, после крчења, делом остајала неискоришћена. И онда је, по савету дипломираног инжењера Синише Лазића, стручњака компаније „Биопродукт производња“, постао и повртар.

Хибриди „Супериора“ прави избор

– После крчења јагода, а чупали смо их пажљиво, настојали смо да извадимо сваку жилицу корена, фолију нисмо скидали, већ смо у рупе, које су оставиле јагоде, прво убацили инсектицид Фобос који је имао задатак да уништи све земљишне штеточине, првенствено нематоде. Када је прошла каренца, посејали смо парадајз и паприку – каже Милутин Лазић. – Сејали смо у јуну, у време када је код других повртара, који у пластеницима имају рану производњу овог поврћа, максимална берба. И док наше поврће расте, код њих принос полако опада, и у време када смо ми брали прве плодове, они су вадили биљке и чистили пластенике.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us