Насловна ВЕСТИ1 Popis poljoprivrede znači uvođenje reda

Popis poljoprivrede znači uvođenje reda

181

 Agroanalitičar Goran Đaković rekao je da je popis poljoprivrede u Srbiji, najavljen za period od 1. oktobra do 15. decembra ove godine, važan jer će omogućiti bolje planiranje poljoprivrednog budžeta i smanjenje zloupotreba, pre svega kada je reč o subvencijama.

            Đaković je, u izjavi za Tanjug, pozvao poljoprivrednike da popisivače lepo prime i da ne shvate ovo kao nekakav vid kontrole.

           „Mere agrarne politike mogu dobro da se sprovode samo ako znate koliko čega imate – koliko ima krava, svinja, organske poljoprivrede, radne snage. Kako da planiramo budžet, ako ne znamo čime raspolažemo? Ovo je nešto što nama zaista treba, to je osnovni alat sa kojim se radi kada se kreira agrarna politika. Što tačnije, što bolje i što češće imamo takve analize, mi ćemo biti precizniji i bolje ćemo voditi agrarnu politiku“, istakao je Đaković.

            Kako je ocenio, ministarka Jelena Tanasković i svi u kabinetu će se iznenaditi kada budu videli brojeve, kao što se i, kako kaže, predsednik iznenadio kada je video koliko novca je traženo za subvencije, a koliko njih zapravo nije imalo osnova da traži takav novac.

            „Mislim da je stvarno krajnje vreme da se zavede red i u toj oblasti, da se zna ko i koliko dobija subvencija. Podsetiću vas samo na primer u Vojvodini – prošle godine smo imali 20 korisnika sredstava za plastenike koji su dobijali tri godine uzastopce isti novac za iste plastenike, svake godine jedni te isti ljudi“, naveo je Đaković.

            Prema njegovim rečima, lažnih prijava za subvencije ima između pet i 10 odsto u odnosu na ukupan broj prijavljenih.

            Kako kaže, viđao je da se stari plugovi farbaju i predstavljaju kao novi ili da se koriste 3D štampači da bi se napravile fabričke pločice da izgledaju kao nove.

            „Iskustva su brojna naročito kod kolega iz inspekcije koji rade te poslove, mislim na kolege inženjere koji odu na teren da provere. Oni su svašta viđali, na primer da nema traktora, a da je čovek dobio novac za traktor. Bilo je i slučajeva da čovek ni ne zna da je dobio traktor, a da je neko drugi na njegovo ime uzeo traktor“, rekao je Đaković.

            Kako je naveo, zahvaljujući savremenoj tehnologiji, malverzacije će biti sve teže izvesti, jer se satelitskim snimcima može tačno utvrditi šta je trenutno na njivama.

            „Veštačka inteligencija ovde će doći do potpunog izražaja, jer ona će sama moći da prepozna šta je na kojoj njivi – da li je suncokret, soja… Svaki solidan programer može to da isprogramira i da napravi da kompjuter prepozna šta je na njivi. Samim tim, vi imate brojeve njiva iz katastra i lako je uporedivo šta je na njivi, a šta je upisano“, naveo je Đaković.

            Prema njegovim rečima, krajem godine, kada bude završen popis, „sve će doći na svoje“.

            „Kada se bude preračunalo sve u popisu, šta smo imali, šta je ko prijavio u e-agraru, koliko je ko novca uzeo, onda će se i videti koliko je novca ko ukrao u prethodnih najmanje pet godina“, rekao je Đaković.

            Ipak, kako je naveo, to neće biti lak posao, a biće neophodno da se uključe i policija i sudovi.