Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Popularne sorte krastavca

Popularne sorte krastavca

704
Фото: Pixabay

U povrtarskoj proizvodnji zastupljene su dve osnovne vrste krastavaca, i to ginicijske i partenokarpne sorte. Odlika genecijskih sorti je kraći period vegetacije, svega 40 do 50 dana, i to da uglavnom u prvoj fazi formiraju isključivo muške cvetove koji ne nose plod, a tek u drugoj fazi se, produženjem dana, počinju formirati ženski cvetovi koji nose prinos. Ove sorte se danas uglavnom više ne koriste i to, ne samo zbog udel muških cvetova, nego pre svega zbog kratke vegetacije i ustupile su mesto partenokarpnim sortama. Važno je u praksi je, naime, bez obzira na to da li se krastavac gaji u zatvorenom ili na otvorenom polju, da se vreme proizvodnje produži s tih 40 do 50 na preko 110 dana, i zato se sad koriste partenokarpne sorte.

Najčešće sorte su Profi, Ringo, Ajaks, Dolomit, Motiva, Harmoni, Marija, iako su i druge brojne sorte povoljne za naše uslove. Daju izuzetne efekte u našim uslovima i – svi su ravni. Naravno, krastavci više nisu krivi baš zato što se koriste partenokarpni hibridi. Do krivljenja krastavaca dolazilo je kod ginicijskih sorti zbog stranooplodnje. Kod partenokarpnih hibrida nema muških cvetova, nema oplodnje i nema krivljenja krastavaca.

Sledi opis bitnih osobina najpopularnijih i za proizvodnju najprihvatljivijih sorti krastavaca u našim uslovima:

Pariski kornišon

Kod nas je najviše gajena sorta krastavaca. Stiže 40 do 45 dana posle nicanja. Ima cilindrične plodove trouglastog preseka, s krupnim bradavicama i crnim bodljama, pri osnovi tamnozeleni, a pri vrhu svetliji sa zrakastim prugama. Meso je čvrsto i dobrog ukusa.

Parifin F1

Ovo je holandski hibrid, s plodovima koji su potpuno slični Pariskom kornišonu, ali je ovo znatno rodnija sorta krastavca i otpornija prema bolestima. Većina biljaka ima isključivo ili pretežno ženske cvetove. Seme se uvozi iz Holandije.

Nais F1

Prvi domaći hibrid krastavaca kornišona koji je seleksionisan u Institutu za povrtarstvo u Smederevskoj Palanci. Ogledni i proizvodni rezultati pokazuju da je to ranostasan i vrlo rodan hibrid. Približno 80 % biljaka su ženskog tipa. Nais ima vretenasto cilindrične, tamnozelene plodove s osrednje krupnim bradavicama i mrkim bodljicama. Meso je hrskavo, čvrsto, semeno gnezdo malo, bez unutrašnjih šupljina. Ova sorta kornišona je veoma dobra za konzervisanje, ali i za potrošnju u svežem stanju.

Delikates

Veoma poznata, rana i vrlo rodna salatna sorta krastavaca. Plodovi su valjkasti, srednje dugi (oko 18 cm) gotovo glatki, sa sitnim gustim bradavicama i belim nežnim bodljicama, tamnozeleni sa svetlijim pegicama i zrakastom šarom na vrhu, hrskavog mesa i prijatnog ukusa, bez gorčine. To je sorta koja inače dobro podnosi našu klimu.

Sunčani potok

Široko rasprostranjena salatna sorta krastavaca, pogodna za otvoreno polje i plastenike. Ima lepe tamnozelene plodove, duge 16 do 18 cm, s krupnim retkim bradavicama i belim bodljama. Čvrstog je i hrskavog mesa.

Marketer

Poznata američka sorta krastavaca, raširena u mnogim zemljama, s tamnozelenim plodovima, osrednje dužine (20 do 22 cm), s krupnim bradavicama i belim bodljama.

Beler F1

Hibrid s pretežno ženskim cvetovima i tamnozelenim, nešto dužim plodovima, veoma lepog izgleda. Izuzetno prinosan krastavac.

Tajfun

Salatni krastavac težine 180 do 200 grama, tamnozelene boje. Biljke tolerantne prema plamenjači. Od nicanja do berbe prvih plodova prođe 45 dana. Setva na otvorenom polju: od 1. do 15. maja, na rastojanje 1 x 0,2 m uz proređivanje u redu na 0,7 m; setvena norma 1,5 do 3 kg/ha. Letnja proizvodnja kornišona, setvom na otvorenom polju: od 15. juna do 15. jula, na rastojanje 1 x 0,15 m, uz proređivanje u redu na 0,3 do 0,5 m; setvena norma 2 do 3 kg/ha.

Profi F1

Partenokarpni rani hybrid. Visok potencijal rodnosti. Snažna biljka otvorenog tipa, dobre regeneracije. Stabilan i pouzdan u različitim uslovima proizvodnje. Odličan kvalitet plodova, idealnog oblika i optimalnog odnosa širine i dužine 3:1. Veoma ujednačeni plodovi zelene boje, cilindričnog oblika, pravi i čvrsti koji se lako beru.


Dolomit F1

Krastavac kornišon. Izuzetno visokog genetskog potencijala rodnosti i konzistencije plodova. Snažna biljka za klasičan način proizvodnje kao i za gajenje u špaliru. Stabilan prinos tokom cele sezone. U berbi daje vrlo visok procenat plodova I i II klase. Sporiji rast plodova sprečava pojavu prezrelosti. Dugački, tanki i ujednačeni plodovi.

Ajax F1

Snažna biljka s tolerancijom prema visokim temperaturama i sušnim uslovima proizvodnje. Vrlo plodonosan hibrid, pretežno ženskih cvetova. Pogodan je za klasičan način proizvodnje kao i za gajenje u špaliru. Hibrid za različite namene. Vodeći hibrid krastavaca kornišona u svetu.

Motiva F1

Bradavičasti, partenokarpni hibrid. Snažnog je porasta, s odličnom sposobnošću regeneracije nakon berbe. Plodovi su nešto svetlije boje, vrlo dobre konzistencije. Posebno se preporučuje za berbu I i II klase. Otporan je na pepelnicu.

Maria F1

Marija je partenokarpni hibrid krastavca kornišona veoma brzog porasta, dobre energije s kratkim internodijama. Biljka veoma snažna i pri visokim temperaturama. Plodovi veoma atraktivnog izgleda, dužine oko 12 do 13 cm, tamnozelene boje i sa dobrim rasporedom bodlji.

Harmony

Harmonija je partenokarpni hibrid, odnosno, kultura, sa ženskim tipom cvetanja. U čvoru ima do 6 ženskih cvetova. Zbog sposobnosti samooprašivanja, daje podjednako dobre prinose u plastenicima i na otvorenom. Na plodove direktno utiče pravilan algoritam sadnje i naknadna briga o biljkama. Biljka je neodređenog tipa rasta, srednjeg grananja i veličine listova. Tipično su zelene boje, a boja ploda je identična i intenzivnija. Prisutne su kratke svetlozelene pruge i blage mrlje.

R.D.J.