Насловна ВЕСТИ Поскупљење рибе није никакво изненађење

Поскупљење рибе није никакво изненађење

244

У мору поскупљења, скок цене рибе не представља никакво изненађење. Актуелна суша додатно је повећала трошкове производње која је из године у годину све мања.

Заједно са рибњацима у Српском Милетићу, „Капетански рит“ код Велебита у општини Кањижа газдује са преко хиљаду хектара рибњака, од чега 650 хектара рибњака на потезу између реке Тисе и језера Палић. Са ових рибњака се на трпезе Србије пласира једна четвртина од око пет хиљада тона рибе колико износи укупна производња рибе у земљи.

– Морам вам рећи да производња у Србији, у осносу на претходних петнаест година, је смањена сигурно за педесет до шестдесет одсто, што је врло алармантно. Један од ретких рибњака на који можете доћи, можда још два-три велика рибњака која постоје, све остало је или у фази гашења или угашено – каже директор „Капетанског рита“ Крум Атанасов.

Актуелна суша додатно је повећала трошкове производње, а самим тим и цену финалног производа у маркетима. Да би функционисали, свежа вода се обезбеђује из канала Тиса – Велебит, што кошта око три милиона динара месечно само за рад пумпи.

– С обзиром на потребе у Србији и на мањак количине шарана који је био, од рецимо периода ускршњег поста који је био од априла месеца, па до дан данас, цена шарана је скочила на неких 600 динара, односно 550 динара, плус ПДВ. Цена у маркетима је између 700 и 750 динара. Пазите, тржиште диктира цене. Цене рибе су свуда скочиле, све врсте рибе су скочиле, посебно шаранска врста рибе је скочила у окружењу – у Мађарској, Румунији, Бугарској, Хрватској – и ми се водимо том ценом. С тим што свуда недостаје шарана – додаје он.

Слике празних рибњака на Велебиту не би требало да брину љубитеље рибе, јер се ради о деловима рибњака где је завршен летњи излов, где ће после дезинфекције, тањирања и пуњења водом почети нови производни циклус након кога ће свежа риба бити спремна за трпезе зимских посних слава и божићног поста.

Извор: РТВ