Насловна ДОБРО ЈУТРО ЧАСОПИС Повећане квоте увоза млека гасе наше произвођаче

Повећане квоте увоза млека гасе наше произвођаче

706

Удружења произвођача млека позвана су на саснатак 25.1. у 15.00 часова у Министарство пољопривреде, где ће главна тема бити квоте, које су уведене новембра месеца 2023. године.

– Сви ми произвођачи идемо горе да видимо шта је са тим договором да ће квотама регулисати увоз млека. Ситуација је таква да млекаре, поготово једна велика млекара која се налази у Србији, имају намеру да произвођачима млека скину у откупу цену за неких 10 процената. Та велика млекара која предњачи у предлогу да се цене скину је притискала министарство да повећа квоте на увоз млека. На састанку ћемо видети колики је увоз млека и млечних производа за овај квартал код нас – рекао је Слободан Видојевић из Бреснице, за Добро јутро, напомињући да је цена у откупу већ пала прошле године за 30 до 40 динара.

– Што се тиче млекара знамо да је прошле године цена млека падала од 30 до 40 динара у откупу. Самим тим, увођењем прелевмана је заустављен неконтролисан увоз млека и млечних производа, где смо једним делом и вратили цену млека у откупу. Није враћена цена која је била у новембру месецу 2022. године, остало је 10 до 15-20 динара разлике – објаснио је Видојевић, наглашавајући да су млекаре највећи кривци због овакве ситуације у млекарству.

– Знамо да млекаре немају довољно млека и зато и траже да им се повећају квоте на увоз, а уједно у договору једни са другима су већ планирали да оборе цену млека. Ми се плашимо за своју егзистенцију и да ли ће нам се вратити сценарио из прошле године кад је увоз порастао, а цене млека неконтролисано падале – пита се овај произвођач млека, по коме се велики трговински ланци и млекаре увек извлаче на терет сељака.

– Иза целе приче стоје велике млекаре и трговински ланци, који се неће одрицати својих маржи и своје зараде. Остаје да, разлику сељак и произвођач који се бави приватно производњом млека, трпи. И питање је до када да носимо тај терет на леђима? Очекујемо да цена млека не пада, већ расте. Не односи се ово само на произвођаче млека, већ и на оне који се баве свињарством, овчарством, воћарством, повртарством који су угрожени неконтролисаним увозом. Ако се повећају квоте многи ће морати да затворе своје објекте и одустану од посла – упозорава Слободан Видојевић из Бреснице, апелујући на ресорна министарства да обрате пажњу на квоте.

 – Апелујемо на сва ресорна министарства која су задужена за увоз да обрате пажњу на квоте које су увели и дозволе које дају, да нам се не врати сценарио од пре годину дана. Млекаре стално иду на то да је квалитет нашег млека лош, што није истина. Наше млеко је довољно добро да може у извоз да иде – закључио је Видојевић.

Текст: Зорица Драгојевић