Насловна ВЕСТИ Поврће скупље због суше, тражње и трошкова производње

Поврће скупље због суше, тражње и трошкова производње

355

Народна банка Србије (НБС) саопштила је да су суша, ниске цене у време пандемије, повећана потражња након укидања рестриктивних епидемијских мера, раст цена нафтних деривата и високи трошкови производње утицали на поскупљење практично свих врста свежег поврћа, укључујући и кромпир.

НБС је у одговору на тврдње неких медија у вези са утицајем цене сирове хране на стопу инфлације, објаснила да се двогодишња суша негативно одразила на све усеве у земљи, пре свега на приносе кукуруза, соје и сунцокрета, али и на производњу поврћа, приметивши да се тиме медији углавном не баве.

– Прошле године су током летњих месеци, од јула до септембра, цене поврћа повећане за додатних четири одсто, а ове године очекујемо да њихов раст износи око шест процената – навели су из НБС-а.

Подсетили су да је гувернерка НБС Јоргованка Табаковић на представљају Извештаја о инфлацији НБС-а говорила о узроцима раста цена непрерађене хране у Србији, те да је истакла да је на актуелну стопу раста цена поврћа утицала и ниска база, односно изразито ниске цене из периода пандемије. Након тога, казали су из НБС-а, уследио је нагли излазак из пандемије, односно укидање рестриктивних здравствених мера, које је са собом донело и нагли раст тражње са отварањем угоститељских објеката и туристичких центара.

Такође, поручују да су на раст цена практично свих разменљивих производа, укључујући и све врсте хране, утицали и раст цена нафте и деривата нафте, као и проблеми у ланцима снабдевања који су повећали трошкове домаћег и међународног транспорта.

На крају на раст цена свих врста хране утицао је и раст трошкова пољопривредне производње, рекли су из НБС-а и навели да су, према подацима Републицког завода за статистику, трошкови пољопривредне производње за годину дана повећани су за око 34 одсто, док су у односу на период од пре две године, ти трошкови повецани за око 55 одсто.

– Конкретно, само у последњих годину дана цена семена повећана је за 32 одсто, цена ђубрива за 177 одсто, цена средстава за заштиту биља за 26 одсто, а поскупеле су и машине везане за пољопривредну производњу, као и услуге одржавања машина и опреме које се користе у пољопривреди – навели су из НБС-а.

На питање колико су свадбе утицале на раст цена поврћа из НБС су навели да је пад промета у угоститељству током 2020. години износио 25,9 одсто, а да је у 2021. години, након попуштања вецћег дела рестриктивних здравствених мера, забележен раст промета у том сектору од 71,7 одсто. Према њиховим речима, у периоду јануар – мај 2022. године, у поредењу са истим периодом 2021. године, реални промет у угоститељству повећан је за 64,8 одсто, што је у великој мери утицало на потражњу непрерађене хране.

Када је у питању цена кромпира, рекли су да је најнижа забележена цена од око 40 динара била у априлу и мају 2021.

– Последњих месеци, услед деловања свих претходно наведених фактора, просечна малопродајна цена кромпира у Србији креће се на нивоу од 90 до 100 динара – објаснили су из НБС-а.

Додали су да је произвођачка цена кромпира за само годину дана, од јуна прошле године до истог месеца ове повећана за 152,6 одсто.

– Напомињемо да су ово произвођачке цене, односно практично цене по којима одређени производ прелази из руку произвођача у руке трговинских ланаца, односно малопродаваца – напомиње се у одговору централне банке.

Извор: Танјуг

Фото: Pixabay