Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Прави је тренутак за бербу кајсије

Прави је тренутак за бербу кајсије

267

Један од најбитнијих момената у узгоју кајсије јесте препознати оптималан тренутак бербе и време брања плодова који ће се користити у свежем стању. Уколико се закасни са брањем, плодови буду презрели, веома мекани и готово их је немогуће транспортовати. С друге стране, превремено убрани плодови нису одговарајућег квалитета ни укусом, ни изгледом. Њихово месо нема пун укус као зрели плодови, а спољашњост им је пкрекривена смежураном покожицом, недовољне обојености.

Током бербе оштећене плодове треба одмах одвајати. Такође, уколико беремо потпуно зрело воће, морамо га одмах пласирати, јер немамо времена за дугорочно чување. Уколико плодови морају да се транспортују на дуже релације, потребно је бербу извршити недељу дана пре пуне технолошке зрелости.

Сушење

Познато је да плодове кајсије можемо сушити. За технологију сушења потребан нам је плод екстра класе, како би кајсија задржала што више хранљивих материја и витамина. Најбољи облик сушења јесте сушење целог плода, исеченог по уздужној оси. Пре самог сушења воће је потребно припремити, што укључује прање, љуштење, сечење и третирање сумпор-диоксидом. Након припреме плодови се суше, те се после сушења примењује аскорбинска киселина, која делује као антиоксиданс.

Најстарији и најекономичнији начин сушење јесте сушење на сунцу. Овај начин даје најбоље резултате што се тиче квалитета, јер је ово минимална температура потребна за сушење која омогућава да плод задржи сочност. Велики недостатак је потреба за великом површином и великом бројном радном снагом. Овако осушени плод се боље пласира на тржишту, јер је сам процес природног сушења много дужи од фабричког. Такође се сушењем смањује тежина и величина плода, што олакшава складиштење.

Складиштење

Приликом бербе, плодове делимо у три класе: екстра, прва и друга. Под екстра класом убрајају се сви плодови који добро изгледају, уједначени су и њихов је пречник минимално 4 цм. Кајсије екстра квалитета се пакују у плитке гајбе како се плодови не би међусобно додиривали. Плодови прве класе имају слична обележја, али је пречник плода минимално 3 цм. Друга класа је знатно нижег квалитета и пречник плода је минимално 2,5 цм.

ЈЕДНА ПОРОДИЦА БИ МОГЛА ДА ЖИВИ ОД 10 ХА КАЈСИЈЕ АКО ЈЕ ПРОДАЈЕ КАО СВЕЖУ, А УКОЛИКО БИ ЈЕДАН ДЕО ПРОДАВАЛИ КАО СВЕЖУ, А ЈЕДАН ДЕО ПРЕРАДИЛИ У РАКИЈУ – ОД 5-6 ХА.