Насловна РАЗНО Правилан одабир ране сорте предуслов за квалитетан кромпир

Правилан одабир ране сорте предуслов за квалитетан кромпир

2212

Производња раног кромпира најчешће се започиње током зиме у заштићеном простору, обично у пластеницима. Рани кромпир из пластеника биће квалитетан само уколико се правилно одаберу сортe које би требало да буду веома ране и ране. Неке од њих су Jaerla, врло рана приносна сорта, светло жуте покожице која врло добро подноси мраз; Adora, такође врло рана сорта средње крупна, овалног облика; Kleopatra црвене покожице, даје добар принос; Karera врло крупних овалних кртола; Bellarosa спада у веома ране, љуска је црвене боје, прекривена не тако упадљивом мрежицом, има веома крупне кртоле и врло богате приносе, а по овим собинама је и опште позната. Arrow је врло рана сорта, гомољи имају жуту покожицу и крем-бело месо. У односу на остале ране сорте врло добро подноси температурне и сушне стресове.

За рану производњу препоручује се садња наклијалог семена са развијеним клицама између једног и два центиметра. Наклијавање омогућава рано и уједначено ницање, уједначен усев и рано образовање кртола. Са наклијавањем семена отпочиње се 4 недеље пре садње.

– Наклијава се тако што се семе кромпира одлаже у плитке пластичне или дрвене гајбе, које се слажу једна на другу како би се кртолама омогућио добар проток ваздуха и светлости у периоду каљења. Касније, кртоле се излажу температурном шоку, односно температура се повећава на 18-20 степени Целзијуса и то постепено од 1-2 степена дневно. Овај период траје две недеље – објашњава Татомир Срђанов, ПССС Нови Сад.

Наклијавање је најбоље обављати у мраку где је неопходно одржавати константну температуру и добру вентилацију, све док се не формирају клице од неколико милиметара до пола сантиметра. Овај стадијум карактерише висока осетљивост клице на механичка оштећења. Наклијале кртоле се подвргавају каљењу тако што се одлажу две недеље у светлој, просторији с вентилацијом, при теператури од око 10 степени.

– Снижавање температуре и излагање природној или вештачкој светлости успориће раст клица док се развој кртола наставља. Ово ће иницирати развој листова столона и корена и формирање хлорофила. Клијанци ће након каљења остати релативно кратки (1-2 цм) и чврсти  – каже саговорник.

Припрема земљишта је од суштог значаја за садњу кромпира, јер овој култури прија  меко, оцедно и порозно земљиште са добро успостављеним слојем органске материје. Компост се може бацити током допунске обраде земљишта. Стајњак се у овом случају не препоручује, јер зна да садржи ларве разних штеточина које уништавају кртоњаче. Приликом припреме земљишта за садњу кромпира треба урадити и одрађене агрохемијске анализе земљишта, требало би обезбедити органска и минерална НПК ђубрива, половину пред садњу, а остало у прихрањивању. Биљке током вегетације захтевају умерену влажност земљишта, без великих промена.

– Зато се све чешће примењује систем заливања „кап по кап”. Испусни отвори требало би да су удаљени 20 центиметара. Траке се полажу истовремено са садњом. Преко гредица се поставља фото или биоразградива фолија, што омогућава боље чување влаге и повећање температуре тла, а наклијале кртоле ничу од 22-27 дана раније – објашњава Срђанов уз напомену да код оваквог наводњавања нема квашења биљака, преношења болести и испирања прихране.

Пише: Љ. М.

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.