Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Право вино за права непца

Право вино за права непца

446

До скора су чаше код нас биле равне од подебелог стакла. И онда је Џорџ Ридл, из десетог колена аустријских произвођача чаша, 1986. године промовисао линију кристалних чаша Винум од којих су поједине биле намењене одређеним винским сортама, и тада је дегустација вина  добила нову димензију.

Различит облик чаша за различите сорте и лаику је у два корака доказивао колико је ширина чаше и испаравајуће површине вина као и усмеравање стуба винске ароме битна за боље упознавање са вином.То наравно не значи да морате набавити различите облике чаша за сваку сорту коју пробате, али захваљујући Ридлу схватили смо колико је права чаша добра за вино и колико је вино воли.

У ствари, најважније да одаберете своју омиљену чашу и да схватите да су се стекли добри услови да пробате и осетите вино које пијете.

Које је праве температуре

Оптимална температура вина је онај језичак на ваги који од просечног води до оног сјајног укуса у устима. А уколико је вино лоше температуре, и добро може да поквари или може да учини да пропустите врхунски ватромет укуса. И ево правила, бело вино се служи на температури од 6,5  до око 14 степени Целзијуса, с тим што свежија вина трпе ниже температуре, док барикирана иду на више подеоке. Црвена вина иду најбоље од 15 до 21 степена Целзијуса, где пиноу и друга лакша вина често пријају да буду мало хладнији.

Колико пута треба заврнути вадичеп у пампур

Ако погледамо и питамо искусне рећи ће да је можда седам срећан број, но оно што је важније је свакако да се потрудите да се ово вртење обавља у центру плутаног затварача како се поменути не би окрњио или поломио. Нека врхунска вина имају дугачке пампуре у које може да се заврне читава дужина отварача, док у неке то баш и не иде.

Свакако, немојте да претерујете. Засеците алуфолију при самом врху или нешто ниже, испод прегиба. Сомелијери најчешће засецају то „ниже“, што је из времена кад су се капице правиле од олова. Данас то није случај, дизајниране су за одсецање самог врха капице.

Kолико имате вина која желите и које треба чувати за неко касније време, правила су кратка и једноставна – водите рачуна о температури, положају флаше и влажности у просторији.

Идеално би било да имате укопан вински подрум на пример при обали реке, али то нико не очекује, као што не очекује ни да га градите по свим прописима за неколико посебних флаша којима заслађујете недељне ручкове или их отварате у посебним приликама. Довољан је мали шпајз, без радијатора, са полицом на којој ћете поређати флаше водоравно, не усправно. Флаше које ћете попити у наредних пола године могу да одлеже и стојећки без ризика да ћете им умањити квалитет. Ипак ако имате неко посебно старо и скупо вино, ако је из неке далеке бербе, и као такво је врло осетљиво онда је решење да уложите у једну винску витрину коија ће аутоматски подесити идеалне услове за чување и живот таквог вина. Посебно је важно да га не померате. Уколико га померите, оставите га да се „одмори“ неколико дана пре него што одлучите да га отворите.

За негу и чување белих вина најповољнија је температура од 10 до 12° Ц, док је за црвена она нешто виша, 15° Ц.

Р. Д. Ј.