Насловна РАЗНО Прелевмани укинути – могу ли се испратити квоте?

Прелевмани укинути – могу ли се испратити квоте?

513

Произвођачи млека из целе Србије, представници шест великих удружења одржали су са представницима 16 млекара са којима сарађују састанак у Влади Републике Србије. Тема састанка била је укидање прелевмана и шта и како даље, каква ће сарадња бити и да ли је могуће подизање садашњих цена млека. О састанкку је за Добро јутро причао један од произвођача, Слободан Видојевић из Мрчајеваца.

– Данас смо, што се тиче млека и његове производње, имали састанак поводом укидања прелевмана и почетка увођења квота 1. новембра.  Састали смо се са представницима млекарама, где смо ми произвођачи хтели да сазнамо у каквом су положају млекаре и да ли имају вишка као у претходном периоду. У мају је 90% млекара било у вишку што се тиче млека, млека у праху, сирева и осталих производа. Данас је друга прича, и можда две имају вишак, а све остале су без вишка својих производа у магацинима – рекао је Видојевић, додавши да су млекаре изнеле своје виђење цене сировог млека и могућег одступања од ње.

-. Млекаре су изнеле откупну цену млека која је у зависности, од краја до краја, од 42 динара минимално до 70 максимално. То је доста више него раније, али ништа у односу на оно колико су они нама скинули у периоду када је било вишка млека.  На данашње наше питање да ли ће повећавати цену млека рекли су да неће и да је то максимална цена коју могу да плате, јер ће у јануару бити загушење и вишка млека. Са овом количином млека коју они имају могу да подигну цену произвођачима млека, али неће. Кажу да је у Европи пала цена млека, а ни Европа га нема довољно – због тога ће произвођачи млека, како су рекли, имати и наредне године у јануару и марту састанке да се види где је ко и шта се постигло.

– У јануару ће и марту бити још састанака да видимо где смо и ко какве проблеме има. До тада морамо да пратимо шта се дешава са квотама, јер ћемо ми после укидања прелевмана бити у лошијој позицији ако министарство не испрати правилно квоте. Они одређују свакој млекари колико ће моћи млека да увезе. Вадили су просек потрошње млекаре и колико је увозила за четири до пет година уназад. Прошле године је у овом кварталу увезено 40 милиона литара млека, а сада је то негде око девет милиона – свесни су произвођачи да Србија нема довољно свог млека, али и да се не треба претеривати приликом увоза.  

– Са нашом производњом млека немамо довољно за Србију, увоз је потребан једним делом, али да не буде неограничен увоз, па кад је направило бум онда смо били у проблему и ми и млекаре. Апеловали смо на минстарку и министарство да контролишу увоз да не би дошло до ситуације која нам се десила прошле године – оно што је по Видојевићу најбитније је да млекаре, углавном, исплаћују произвођаче и да се то усталило.

– Имали смо проблема са пар млекара које касне са исплатом, али ће до Нове године и оне то исплатити. Неће бити смањења цена, а потражња млека нам је порасла. Већина млекара ради у договору и намерно неће да повећају цену млека – закључио је Видојевић.

Текст: Зорица Драгојевић