Насловна АРХИВА Производња здраве хране

Производња здраве хране

592
Foto: Pixabay

Свесни смо да органски производи последњих година постају све интересантнији за потрошаче, али и изазов за наше произвођаче да се укључе у овај сектор пољопривредне производње.
Он представља шансу за повећање извоза пољопривредних производа, с обзиром на то да инострано тржиште органских производа, и поред значајне сопствене производње, и даље показује потребу за увозом органске хране, нарочито Европска унија. Глобално тржиште органских производа наставља да показује позитиван раст и премашује вредност од осамдесет милијарди долара.
Природни потенцијали којима Србија располаже сврставају нас у земље у којима се органска производња може још интензивније развијати. Претходне године дошло је до знатног пораста површина под органском производњом, као и броја газдинстава која се њоме баве.
Један од веома битних задатака поред извоза је и јачање домаћег тржишта органских производа. С обзиром на то да се данас квалитет хране мери њеним утицајем на здравље, можемо закључити да конзумирање органски произведене хране доприноси очувању наше животне средине.
Наш задатак као надлежног министарства јесте да створимо што повољније услове и окружење за бављење овом производњом, подстакнемо умрежавање произвођача и прерађивача ради производње органских производа вишег степена прераде, чиме ће се повећати обим и квалитет производње.
Заједничком подршком наставићемо да развијамо ову перспективну област.

Бранислав Недимовић,
министар пољопривреде
и заштите животне средине у Влади Р. Србије

Foto: Pixabay

АП Војводина

Више новца произвођачима

Покрајински секретар за пољопривреду Вук Радојевић најавио је да ће бити издвојено десет милиона динара за сертификацију и општи развој органске производње, док је за област безбедности и квалитета хране планирано издвајање 3 милиона динара из покрајинског буд`ета за 2017. годину.
Влада на овај начин настоји да подстиче развој органске производње, унапреди стандардизацију у безбедности производње и квалитета пољопривредно-прехрамбених производа на територији Војводине, а нарочито да унапреди рад локалних акционих група, које би требало да буду важна карика у припреми стратегија локалног руралног развоја.
– Када су у питању сертификација и развој органске производње у 2017, предвидели смо десет милиона динара као подстицај. За сертификацију у области безбедности и квалитета хране, планирали смо нова три милиона динара – рекао је Радојевић.
Један од циљева је и промоција партнерства на локалном нивоу између јавног и цивилног сектора и привредних субјеката, и зато је за локалне акционе групе, уместо три милиона динара, колико је прошле године било за то издвојено, у овој години тај износ увећан на седам милиона динара. Покрајински секретар за пољопривреду такође је потписао уговор с локалним акционим групама као носиоцима реализације ИПАРД програма.
– Желимо да промовишемо локалне акционе групе, јер оне би требало да буду носиоци локалних стратегија руралног развоја. Они су ти који морају да препознају потребе својих локалних заједница, да их осмисле на најбољи могући начин, а ми их кроз бесповратна средства стимулишемо да на квалитетан начин препознају своје потребе, формулишу их у виду пројектно-техничке документације, те да то буде основ за аплицирање према европским фондовима – објаснио је Радојевић.

У сусрет осмогодишњици оснивања Националне асоцијације, желела бих да истакнем да се органски сектор у Србији за то време суочавао с многим изазовима, али и да је захваљујући залагању свих учесника непрекидно ишао напред и паралелно с међународном афирмацијом добијао на значају и домаћим оквирима.
Изузетно ме радује да органска производња бележи огроман скок за само једну годину, о чему сведоче сви параметри – повећање укупних површина, броја произвођача и извоза. Ове чињенице уливају наду свима нама који се трудимо да ова производња као важна грана пољопривреде, али и привреде наше државе, добија све значајније место које јој припада, и даје снагу да се још активније залажемо за њен даљи просперитет, с обзиром на то да њеним развојем остављамо и нашем потомству једно лепше, богатије и здравије место за живот.

Нада Мишковић,
председник Управног одбора
Националног удружења за развој органске производње „Сербиа Органица“

Удружења

– Национално удружење Serbia Organica, njnjnj.serbiaorganica.org, office@serbiaorganica.org;
– „Terra’s“, njnjnj.terras.org.rs, terras@terras.org.rs;
– Зелена мрежа Војводине, www.zelenamreza.org, office@zelenamreza.org;
– Војвођански кластер органске пољопривреде, vok.org.rs, organskiklaster@gmail.com;
– Centre for Organic Production Selenča, organiccentar.rs, organic.jg@gmail.com;
– Centre for Organic Production Užice, udruzenje.cop@gmail.com;
– Удружење за производњу органске хране Eco-Energy, upohecoenergy@gmail.com.

Корак по корак до сертификата

Свако лице које је укључено у органску производњу – произвођачи, прерађивачи и трговци, налазе се у систему стручне контроле и сертификације. Сертификат је једина гаранција потрошачу да је органски производ произведен према свим мерилима и стандардима органске пољопривреде. Стручном контролом утврђује се да ли је неки производ, процес или услуга у складу с начелима органске производње.
Сертификат који се издаје за органски производ важи годину дана од датума издавања. Његовим добијањем од овлашћене организације стиче се право на коришћење националне ознаке „органски производ“ и логотипа сетификационог тела на етикети производа.

Стручну контролу обављају овлашћене сертификационе организације. На основу извештаја из стручне контроле доноси се одлука о сертификацији органских производа и издаје се сертификат.
Центар за органску производњу у Селенчи подсећа који су неопходни кораци да би се дошло до сертификата:
– успостављање контакта с овлашћеном сертификационом организацијом;
– сетификациона организација даје све информације у вези са стручном контролом и сертификацијом и шаље пријаву;
– достављање попуњене пријаве;
– пријава је основа за понуду са проценом трошкова која се враћа њеном подносиоцу;
– овлашћена организација проверава податке из пријаве, као и испуњеност услова за укључивање у органску производњу;
– уколико се услови испуњавају, закључује се уговор са сертификационом организацијом;
– редовна стучна контрола обавља се једном годишње изласком на терен лица из сертификационе организације. Проверава се документација и евентуално узимају узорци;
– могуће су и ненајављене стручне контроле током године;
– одлуку о сертификацији не доноси лице које је изашло на терен, већ друго лице или комисија у оквиру серификционе организације;
– у случају да су испуњени сви захтеви и после плаћања фактуре, подносилац добија сертификат који важи годину дана.

За обављање послова контроле и сертификације у органској производњи, Министарство овлашћује контролну организацију која је уписана у Регистар привредних субјеката у складу са законом којим се уређује регистрација привредних субјеката, која има акт о акредитацији издат од стране надлежног акредитационог тела Републике Србије у складу с одговарајућим српским, европским и међународним стандардима и која испуњава услове у погледу техничке опремљености и кадровске оспособљености.
Послове контроле и сертификације у органској производњи за 2017. годину обављају:

  1. „Organic Control System“ ДОО, Суботица, Трг цара Јована Ненада 15/1;
  2. „TMS CEE“, Београд, Рудничка 2;
  3. „Control Union Danube“ ДОО, Београд, Охридска 11/2;
  4. „Ecocert Balkan“ ДОО, Београд, Главна 13 м/3;
  5. „Centar za ispitivanje namirnica“ ДОО, Београд, Змаја од Ноћаја 11;
  6. „Ecovivendi“ ДОО, Београд, Воје Вељковића 5/3.

Добро јутро број 543 – Јул 2017.