Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Пролећни радови у пчелињаку

Пролећни радови у пчелињаку

966

Зима је полако на измаку, па пчеларима предстоје озбиљни радови у пчелињаку како би на време припремили кошнице за прву пролећну пашу. Овај велики посао они ће и ове године отпочети чишћењем подњаче. То ће урадити при лепом и сунчаном времену без ветра. Тада ће одвојити све делове кошнице од подњаче и са ње састругати све што се нађе на њој. Сву ту прљавштину сакупиће и врећу и спалити, а очишћену подњачу дезинфиковати.

Први брзи преглед друштва пчелари ће, према речима Срђана Зафировића, саветодавца за сточарство у врањској ПССС, обавити при температури од 14 Целзијусових степени и он мора да траје што краће, како се пчеле не би узнемириле и успориле свој рад. Циљ овог прегледа је да се сагледа стање друштва, колико имају хране, стање легла, квалитет матица, јачина пчелињег друштва, здравствено стање легла.

– Ако су саће и сатоноша чисти без жутомрких мрља и ако су поклопци равно затворени без удубљења онда су друштва здрава. Приликом утврђивања здравственог стања друштва пожељно је присуство искусног пчелара. Сваки пчелар примећено стање треба да евидентира у евиденциони картон друштва – истиче Зафировић и додаје да се јачина пчелињег друштва одређује на основу легла и броја улица између два рама. Санацију друштва пчелари треба да обаве у случају када друштва немају матицу, или имају матицу трутовњачу, или имају лажну матицу као и друштва која немају довољно хране. Таквим друштвима се додаје матица или се спајају са нормалним друштвом преко новинске хартије.

– Ако при прегледу кошница пчелари установе да пчеле немају довољно хране онда ће при нижим температурама (испод 10) обавити прихрањивање погачама, а ако су оне веће од 10 Целзијусових степени онда ће то урадити шећерним сирупом  (шећер : вода= 2:1) – саветује Зафировић.

Он подсећа пчларе да приликом прегледа кошница обавезно провере у каквом је стању материјал за утопљавање, а уколико утврде да је навлажен и оштећен обавезно да га замене. Такође у кошници треба да обезбеде нормалну вентилацију и микроклиму јер пчелама највише смета влага.

Детаљни и главни преглед кошница пчелари ће, по његовим речима, да ураде крајем марта, уколико временски услови то дозволе. Они могу истовремено да обављају и проширење легла и то само са оквирима са медом и изграђеним саћем. При детаљном прегледу потребно је да уклоне сво неправилно саће и уместо њега ставе лепо изграђено саће због нормалног развоја легла. Сатне основе не треба да стављају у марту, већ када имају добру пашу и велики број младих пчела за лучење воска. У овом периоду пчелама треба припремити и појило које треба да стоји на сунцу и никада не сме бити прљаво, а још мање да остане празно.

– Пчелиња друштва се у овом периоду могу третирати и против варое са неким од регистрованих лекова, уколико то пчелари нису раније учинили. Неопходно је да заштите и резервно саће од воштаног мољца сумпорисањем или другом методом – поручује врањски саветодавац.

Текст и фото: Гордана Настић