Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ PROREĐIVANJE CVETOVA ŠLJIVE, KAJSIJE I TREŠNJE: Plodovi za najprobirljivije kupce

PROREĐIVANJE CVETOVA ŠLJIVE, KAJSIJE I TREŠNJE: Plodovi za najprobirljivije kupce

675

Piše: Prof. dr Zoran Keserović

Pod povoljnim uslovima sredine, stabla kajsije, šljive i trešnje obilno zameću plodove. Preveliki broj plodova na stablu narušava odnos između plodova s jedne, i lisne površine sa druge strane. To za posledicu ima sitnije, manje atraktivne plodove, alternativno rađanje, lomljenje grana, prevremeno opadanje plodova, produžen period sazrevanja i lošiji kvalitet plodova, veću potrošnju rezervnih hranljivih materija i slabiju otpornost prema niskim zimskim temperaturama.

Za ostvarivanje redovnih prinosa ovih voćnih vrsta i zadovoljavajuće krupnoće plodova, neophodno je broj plodova prilagoditi lisnoj površini, tj. umanjiti broj plodova po stablu. Proređivanje plodova je jedna od najvažnijih pomotehničkih mera u okviru voćarske proizvodnje. Opšte je prihvaćena praksa kod velikog broja voćnih vrsta, prvenstveno jabuke, kruške i breskve koja za cilj ima smanjenje broja plodova po stablu i odnosa broja plodova i listova.

Tri puta do istog cilja

Na taj način je preostalim plodovima na raspolaganju veća lisna površina, koja ih snabdeva asimilatima neophodnim za rast, što rezultira većom krupnoćom plodova. Intenzitet proređivanja treba da je prvenstveno u skladu sa zahtevima tržišta plodova. Jače proređivanje neophodno je u slučaju da su plodovi, namenjeni upotrebi, u svežem stanju.

Kvalitet plodova ovih voćnih vrsta određen je brojnim osobinama kao što su krupnoća, boja, ukus, aroma, čvrstina, sadržaj šećera, organskih kiselina i aromatičnih materija. Krupnoća plodova i opterećenost stabala rodom su u obrnutoj srazmeri, te proređivanje plodova dovodi do boljeg porasta plodova i veće krupnoće u vreme berbe.

Postoje tri osnovna načina za smanjenje zametanja plodova kod kajsije, šljive i trešnje, a to su proređivanje/inhibicija obrazovanja rodnih pupoljaka, proređivanje cvetova i proređivanje plodova.

Proređivanje rodnih pupoljaka

Ovo je najbolji način za smanjenje zametanja plodova, jer stabla ne troše energiju ni resurse na otvaranje prevelikog broja cvetova ili zametanje plodova, te nema nepotrebne konkurencije među plodovima za vodom, mineralnim materijama ili fotoasimilatima. Nedostatak ovog metoda je taj da se broj cvetnih pupoljaka ne može precizno smanjiti, niti se može osigurati da će svi preostali rodni pupoljci na stablima da zametnu plodove.

Vremenske prilike u vreme cvetanja kajsije su nepredvidive, te često dolazi do izmrzavanja cvetova zbog poznih prolećnih mrazeva ili slabe oplodnje, ako se javi vetar koji onemogućava let insekata.

Zastupljenost rodnih pupoljaka u krošnji može se smanjiti fizičkim ili hemijskim metodama. Fizičke metode podrazumevaju letnju ili zimsku/prolećnu rezidbu jednogodišnjih porasta ili majskih buketića. Na ovaj način se značajno može umanjiti potreba za kasnijim proređivanjem plodova. Zastupljenost rodnih pupoljaka u krošnji se može smanjiti i primenom hemijskih sredstava na bazi giberelina (GA3).

Proređivanje cvetova

Cvetovi šljive, kajsije i trešnje mogu se prorediti ručno, mehanički ili hemijski. Ručno uklanjanje suvišnih cvetova je radno intenzivan, te stoga ekonomski neefikasan proces. Mehaničko proređivanje kajsije specijalizovanim mašinama je još uvek u eksperimentalnoj fazi i više se primenjuje kod jabuke i breskve.

Hemijske metode se dugi niz godina koriste za proređivanje cvetova koštičavog voća. To podrazumeva primenu hemikalija koje sprečavaju oprašivanje i oplodnju. Među velikim brojem hemijskih sredstava, kao najšire prihvaćeno sredstvo u praksi navodi se ATS (amonijum tiosulfat), koji se najviše primenjuje u proređivanju cvetova jabuke, a dobre rezultate daje i u proređivanju cvetova trešnje. ATS oštećuje krunične listiće, tučkove i prašnike cveta i na taj način sprečava da dođe do oplodnje i da se plodovi zametnu. Efikasnost proređivanja cvetova ATS-om u velikoj meri zavisi od fenofaze cvetanja jer su najosetljiviji otvoreni cvetovi. Primena 0,5% ATS u fenofazi kada je na majskim buketićima zabeleženo puno cvetanje, i 50% otvorenih cvetova na jednogodišnjim granama, umanjila je vreme potrebno za obavaljanje ručnog proređivanja za 1/3, uz povećanje mase plodova kajsije.

Za uspešno proređivanje zasada kajsije u punom rodu neophodno primeniti veće koncentracije ATS (3%), s količinom vode od 1.500 l/ha. Primenom rastvora ATS koncentracija 2 i 3% i surfaktanta Silwet koncentracija 0,1 i 0,3%, efikasno se smanjuje zametanje plodova samooplodnih sorti trešnje, te bi se ovi preparati mogli koristiti i u proređivanju cvetova kajsije. Preliminarni rezultati naših ogleda s proređivanjem cvetova sorte kajsije novosadska kasnocvetna upotrebom 2% ATS i 0,3% surfaktanta Silwet u fenofazi punog cvetanja, potvrđuju efikasnost tretmana, pri čemu je udeo zametnutih plodova u odnosu na broj cvetova u kontroli iznosio 7,4%, u tretmanu s ATS 2,2% i u tretmanu sa Silwet-om svega 1,1%. Efikasnost preparata je evidentna, ali prirodno zametanje plodova u velikoj meri zavisi od genotipa i klimatskih uslova, te je neophodno razmotriti ove faktore pre nego što se pristupi proređivanju cvetova.

Kajsije cvetaju veoma rano, tako da proređivanje cvetova ne bi trebalo obavljati dokle god postoje rizici od pojave prolećnih mrazeva. Na osnovu našeg iskustva za proređivanje cvetova trešnje dobro se pokazao ATS u koncentraciji od 2 odsto i sufraktant Silwet L-77 u koncentraciji 0,3 odsto u vreme 40-60 odsto punog cvetanja. Što se tiče kajsije dobra je kombinacija ATS 2%+Silwet 0,1%