Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Проређивање цветова шљиве, кајсије и трешње

Проређивање цветова шљиве, кајсије и трешње

209

Под повољним условима средине, стабла шљиве, кајсије и трешње обилно замећу плодове. Код шљиве је то случај код чачанске родне, код кајсије код сорте новосадске родне, а често и код трешње, поготову код самооплодних сорти, као и код странооплодних као што су Феровиа и Кармен. Превелики број плодова на стаблу нарушава однос између плодова с једне, и лисне површине са друге стране. То за последицу има ситније, мање атрактивне плодове, алтернативно рађање, ломљење грана, превремено опадање плодова, продужен период сазревања и лошији квалитет плодова, већу потрошњу резервних хранљивих материја и слабију отпорност према ниским зимским температурама. За остваривање редовних приноса ових воћних врста и задовољавајуће крупноће и квалитета плодова, неопходно је број плодова прилагодити лисној површини, тј. умањити број плодова по стаблу. Ово је једна од најважнијих помотехничких мера у оквиру воћарске производње. Јаче проређивање неопходно је у случају да су плодови намењени употреби у свежем стању.

Постоје три основна начина за смањење заметања плодова код кајсије, шљиве и трешње, а то су проређивање или инхибиција образовања родних пупољака, проређивање цветова и проређивање плодова. Проређивање родних пупољака је најбољи начин за смањење заметања плодова, јер стабла не троше енергију ни ресурсе на отварање превеликог броја цветова или заметање плодова, те нема непотребне конкуренције међу плодовима за водом, минералним материјама или фотоасимилатима. Недостатак овог метода је тај да се број цветних пупољака не може прецизно смањити, нити се може осигурати да ће сви преостали родни пупољци на стаблима да заметну плодове. Заступљеност родних пупољака у крошњи може се смањити физичким или хемијским методама. Физичке методе подразумевају летњу или зимску/пролећну резидбу једногодишњих пораста, или мајских букетића. На овај начин се значајно може умањити потреба за каснијим проређивањем плодова. Заступљеност родних пупољака у крошњи се може смањити и применом хемијских средстава на бази гиберелина (GA3).

Код неких сорти шљива, да би се смањила родност и отклонила алтернативна родност, а уједно и добили што крупнији плодови, ради се проређивање цветова ATS-ом или оквашивачем Sylwetom.

У појединим годинама, поготову код самооплодних сорти трешње, али и код странооплодних када је добра оплодња и не постоји опасност од појаве ниских температура, пожељно је да се уради проређивање цветова. Проређивање цветова је могуће урадити препаратима ATS 1,2 1,5%, или се може користити Sufaktant Silwet L-77 0,1 до 0,2 одсто у време 60 до 80 % пуног цветања. Поред шљиве и трешње, у појединим годинама, поготову код самооплодних сорти кајсије, дође до великог заметања плодова па плодови остају ситни, а такви засади улазе у алтернативну родност. Такав случај често буде код новосадске родне. Ако нема опасности од ниских температура, онда се у цветању, када је отворено 60 до 80 одсто цветова, ради проређивање ATS ом 1 до 1,2 % или Силwетом L-77 у концентрацији 0,1 до 0,12. За повећање масе плода од свих биљних регулатора раста највећи утицај има NAA 20 ppm.

Код ових воћних врста важно је обратити пажњу на то какви су услови били за време опрашивања и оплодње и какве се температуре очекују у наредних 7 до 10 дана после цветања, да не би дошло до измрзавања заметнутих плодића који су најосетљивији на појаву пролећних мразева.