Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Проређивање плодова воћа и грожђа Бревисом

Проређивање плодова воћа и грожђа Бревисом

650

BREVIS INHIBIRA TRANSPORT инхибира транспорт електрона у процесу фотосинтезе и изазива енергетску неравнотежу у воћкама, где се покрећу физиолошки процеси који доводе до опадања мањих плодова. Први ефекти деловања виде се 8 до 14 дана након третирања, по промени боје петељке и заостајању пораста плодића који ће касније отпасти.

Третмани се раде у два наврата. Када су плодићи централни између 8 до 10 мм, примењује се од 1,1 кг/ха до 1,65 кг/ха што зависи од сорте, услова за оплодњу, временских услова и броја претходних третмана за проређивање. Други третман се ради по потреби, када су централни плодићи између 8 до 12 мм. Количина препарата је од 1,65 кг/ха до 2,2 кг/ха што зависи од сорте, услова за оплодњу, временских услова и запремине круне. Код крушке се примењује када су плодићи од 8 до 12 мм у количини од 1,65 кг/ха до 2,2 кг/ха што зависи од сорте, услова оплодње, временских услова и запремине круне.

Бревис се може применити и на стоном грожђу, а количина је од 1,1 кг/ха до 1,3 кг/ха у зависности од фактора који су наведени. Притом се мора обратити пажња на температуре, јер је успорено деловање ако је температура испод 15 степени. Иначе, Бревис добро проређује сорте које се теже хемијски проређују, погодан је за усмерено проређивање само дела круне, код златног делишеса и гале додатно повећава крупноћу плода, нема негативних ефеката на предаторе и на цветање у наредној години, компатибилан је са BA I NAA, могућа је пролазна фитотоксија листа и у већим дозама киша га не спира након 3 до 4 сата.

Са Бревисом се добија већа контрола проређивања, извеснији крајњи резултат, мањи ризик и сигурнија примена у неповољнијим условима. Наведени су и фактори који доводе воћке у стање када лакше могу да се прореде Бревисом: неповољни услови за развој стабла, тј. неповољни услови за фотосинтезу, високе ноћне температуре, влажност ваздуха преко 95 одсто, облачно време, обилно цветање након године са обилним родом, јако бујна стабла и противградне мреже.