Насловна ПРЕПОРУЧЕНО RADOVI: U iščekivanju proleća

RADOVI: U iščekivanju proleća

491

U ovom „najzimskijem“ mesecu zima ume da se predomišlja, da pošalje koji topliji dan da istopi sneg i natopi zemlju, podari joj neophodnu vodu koju ona lepo upakuje i sačuva je za neko sušno prolećno sutra. A zna da napravi i brda od snega i raj za neumornu dečicu. Bilo kako bilo, za paore uvek ima posla.

Voćnjak

Februar je u voćnjaku u znaku rezidbe. Posle rezidbe sledi zimsko prskanje.

U zavisnosti od veličine zasada, prostor oko voćaka u malom voćnjaku treba izašoviti ili, ako je on veći, međuredni prostor uzorati.

Ako je niska temperatura zimus prekinula sadnju voćaka, u ovom mesecu je treba nastaviti.

Povrtnjak

U dobro pripremljenim, ušuškanim i ugrejanim toplim lejama seje se rasad paradajza, paprike, kupusa, kelerabe i salate za ranu plasteničku proizvodnju.

Krajem meseca se u zagrejanu toplu leju već se može saditi salata za ranu prolećnu seču.

Već početkom meseca probrane, zdrave krtole krompira ređaju se u gajbice i unose u toplu prostoriju, u kojoj je temperatura 12 do 15 stepeni, radi naklijavanja.

U zaklonjeni kraj bašte mogu da se posade čičoka, ren, i poseje crni koren.

Vinograd

U vinogradu počinje priprema za sadnju loze. Prvo se rasture zgoreo stajnjak i mineralna đubriva, pa se uzore i prave jamići za sadnju.

U februaru se orezuje vinograd.

Lozu valja zaštititi nekim od preparata na bazi bakra. A ako je minule vegetacije bilo šteta od insekata, njih treba zameniti gotovom mešavinom mineralnog ulja i bakarnog fungicida.

Zelenilo

Početak februara je pravo vreme za sadnju lukovica cveća. Dalije, kale, kane, hoste, ljiljani, begonije samo su neke od vrsta lukovica koje se sade u proleće, a cvetaju tokom leta i sve do kasne jeseni.

Lekovito i začinsko bilje

Sa čuvarkuća, koje ni najjača zima ne može uništiti, i u ovom mesecu treba pažljivo skidati spoljašnje listove i koristiti ih sveže.

Bor je nepresušan izvor lekovitih materija i februar je rezervisan za sakupljanje njegovih iglica, kore, smole.

Vreme je i za sakupljanje žutih cvetova podbela, koji nekada vire i ispod snega.

Sakuplja se i hrastova kora.

Pčelinjak

Pčelinjak valja obići barem jednom nedeljno, izmeriti temperaturu i vlažnost vazduha i po spoljašnjim znacima proceniti stanje u košnici. Ako se po košnicama i poletaljkama otkrije proliv, uginule pčele treba odmah pokupiti, nekoliko odneti na analizu, kako bi se proverilo da li je u pitanju nozemoza.

Gljive

 U našim krajevima zima nije darežljiva za sakupljače gljiva. U zavisnosti od lokaliteta, sakupljaju se ganoderma lucidum, ganoderma aplanatum, brezova guba, borov trud, ćuranov rep, čaga, babino uvo, judino uvo, rašljoliska, sjajnica, ćuranov rep – najlepša gljiva rumenog šeširića.