Насловна ПРЕПОРУЧЕНО РАДОВИ: У ишчекивању пролећа

РАДОВИ: У ишчекивању пролећа

516

У овом „најзимскијем“ месецу зима уме да се предомишља, да пошаље који топлији дан да истопи снег и натопи земљу, подари јој неопходну воду коју она лепо упакује и сачува је за неко сушно пролећно сутра. А зна да направи и брда од снега и рај за неуморну дечицу. Било како било, за паоре увек има посла.

Воћњак

Фебруар је у воћњаку у знаку резидбе. После резидбе следи зимско прскање.

У зависности од величине засада, простор око воћака у малом воћњаку треба изашовити или, ако је он већи, међуредни простор узорати.

Ако је ниска температура зимус прекинула садњу воћака, у овом месецу је треба наставити.

Повртњак

У добро припремљеним, ушушканим и угрејаним топлим лејама сеје се расад парадајза, паприке, купуса, келерабе и салате за рану пластеничку производњу.

Крајем месеца се у загрејану топлу леју већ се може садити салата за рану пролећну сечу.

Већ почетком месеца пробране, здраве кртоле кромпира ређају се у гајбице и уносе у топлу просторију, у којој је температура 12 до 15 степени, ради наклијавања.

У заклоњени крај баште могу да се посаде чичока, рен, и посеје црни корен.

Виноград

У винограду почиње припрема за садњу лозе. Прво се растуре згорео стајњак и минерална ђубрива, па се узоре и праве јамићи за садњу.

У фебруару се орезује виноград.

Лозу ваља заштитити неким од препарата на бази бакра. А ако је минуле вегетације било штета од инсеката, њих треба заменити готовом мешавином минералног уља и бакарног фунгицида.

Зеленило

Почетак фебруара је право време за садњу луковица цвећа. Далије, кале, кане, хосте, љиљани, бегоније само су неке од врста луковица које се саде у пролеће, а цветају током лета и све до касне јесени.

Лековито и зачинско биље

Са чуваркућа, које ни најјача зима не може уништити, и у овом месецу треба пажљиво скидати спољашње листове и користити их свеже.

Бор је непресушан извор лековитих материја и фебруар је резервисан за сакупљање његових иглица, коре, смоле.

Време је и за сакупљање жутих цветова подбела, који некада вире и испод снега.

Сакупља се и храстова кора.

Пчелињак

Пчелињак ваља обићи барем једном недељно, измерити температуру и влажност ваздуха и по спољашњим знацима проценити стање у кошници. Ако се по кошницама и полетаљкама открије пролив, угинуле пчеле треба одмах покупити, неколико однети на анализу, како би се проверило да ли је у питању ноземоза.

Гљиве

 У нашим крајевима зима није дарежљива за сакупљаче гљива. У зависности од локалитета, сакупљају се ганодерма луцидум, ганодерма апланатум, брезова губа, боров труд, ћуранов реп, чага, бабино уво, јудино уво, рашљолиска, сјајница, ћуранов реп – најлепша гљива руменог шеширића.