Насловна РАЗНО РАДОВИ У ЈАНУАРУ: И у празничном месецу има посла

РАДОВИ У ЈАНУАРУ: И у празничном месецу има посла

433

Док газимо најхладнији и најзимскији месец у години који је пун празника и пландовања,  рекло би се да је за паоре то време истинског одмора. Али, није баш тако. За вредне руке увек има посла.

Виноград

Без обзира на узгојни облик, док лоза спава треба поправити све наслоне, затегнути жице.

У повољним условима може се унети органско ђубриво и обавити дубоко орање.

Пчелињак

Хладних дана пчеле су се скупиле у клубе да би се огрејале, а што мање хране потрошиле. У кошницама је обезбеђено  доста меда и перге.

Пчелама треба прилазити само када је неопходна помоћ пчелара да скине снег који је почео да се топи са полетаљки и кровова кошница.

Воћњак

Сада је право време да се направи план потрошње и набави минерално ђубриво и средства за заштиту воћака.

Слободно време ваља искористити за поправку и ремонт механизације да би спремна дочекала нову сезону.

Све док земља не смрзне могу се растурати стајњак и минерално ђубриво и обавити дубоко орање.

Лепих дана без кише и ветра ваља воћке детаљније прегледати да би се створила слика здравственог стања стабала и на основу ње одредило да ли је рано пролећно прскање неопходно, и чиме га ваља радити.

Воћари који гаје јагоду у пластеницима или тунелима  треба да започну припрему башта под кровом за рану производњу овог воћа.

Потребно је најкасније до средине месеца завршити с кречењем дебала воћака на окућници и у малим воћњацима.

Гљиве

Сакупља се  јудино уво, буковача, зимска пањевчица, плава буковача.

Потражите ганодерму луцидум и апланатум, буков труд и кресиву губу.

Плодоноси  зимски тартуф (Tuber brumale)

Време је и за ћуранов реп.

Лековито и зачинско биље

Сакупљачи сада могу  направити план убирања лековитих биљака, те припремати  етикете и тегле за чување осушених цветова, листова, уситњене коре…

Повртњак

Све док се земљиште не смрзне могу се вадити рен и „зелен“ која је остала у земљи. Вади се и празилук, а секу кељ и купус.

Старе леје ваља прегледати и поправити, а нове подићи и спремити за нову сезону. У лејама у којима је слој стајњака већ сабијен и где је започео процес загревања, крајем месеца треба посејати расад раног купуса и паприке.

Пластеници без грејања не треба зими да дангубе. У њима се може успешно гајити салата, спанаћ, ротквице, целер, карфиол, црни лук за потрошњу као младо поврће, кромпир који ће се трошити као млади.

Баштовани који сами производе млади кромпир на окућници већ у овом месецу могу да у грејану просторију унесу гајбице са семенским кромпиром. Семенски кромпир се ради наклијавања ставља у светле просторије у којима се може одржавати потребна температура.

Поврће које се током зиме чува у траповима и складиштима треба чешће пребирати.

 Зеленило

Све док земља не смрзне и не падне снег могу се садити и пресађивати четинари, зимзелени грмови…

Јелку, коју сте користили током новогодишњих празника, половином овог месеца, изнесите у затворену терасу и добро залијте. Кад време дозволи, у фебруару или марту посадите је на стално место у врту.