Насловна РАЗНО РАСАД БОСИЉКА: Моћни зачин из баште и саксије

РАСАД БОСИЉКА: Моћни зачин из баште и саксије

297

Босиљак обилује витаминима А, К, Ц и Б6 и минералима магнезијум, манган, калијум и гвожђе.

Од давнина се користи против депресије и болести органа за варење, за обарање температуре, за лечење прехладе, упала и кашља, благотворно делује на срце и бубреге, против мучнине и повраћања. 

Пише: Биљана Ненковић

Босиљак је једногодишња биљка пореклом из Индије, чија је употреба у свету широко распрострањена. Може да се гаји у саксијама и на отвореном пољу, али јој је потребно доста воде, сунца, топлоте и плодног земљишта и не подноси ниске температуре.

За клијање семена потребно је најмање 12, за ницање чак 25 степени, а оптимално за раст и развој око 20 степени Целзијуса. Најсигурни начин узгоја босиљка је из расаде, а март је право време за производњу у заштићеном простору.

Младе биљке не подносе хладноћу

Уколико је температура одговарајућа и, уз велику влажност земљишта, семе ће у топлим лејама клијати за највише недељу дана. Зато се сејање и узгој расада препоручује у заштићеном простору у контролисаним условима. Када се младе биљке изнесу, не воле претерано кишно и хладно време, те би их на отворено требало изнети тек када је време стабилно, а земља довољно топла.

Најповољнији период за садњу босиљка је почетак маја. Он захтева плодно земљиште, које се брзо греје и има добар ваздушно – водни режим.

Босиљак може да се гаји из расада или директном сетвом. Производња расада је скупљи, али далеко сигурнији начин размножавања ове биљке. Почетком марта семе се сеје у редове на растојању од 10 до 15 центиметара. Норма по квадратном метру је око 5 грама семена, из кога може да се добије око 1.200 струкова расаде.

Температура у лејама не сме да падне испод 15 степени. Око две недеље пре расађивања требало би почети с каљењем расада. Најпре леје треба откривати преко дана, како би се младе биљке привикле на спољашње услове.

Из расада две косидбе

Два месеца након сетве, почетком маја, расад је спреман за отворено поље, јер тада више не постоји опасност од пролећних мразева. Расађује се када биљка има 3 до 4 пара листића и висину од десетак центиметара. Расад може да се сади ручно или садилицом, с размаком између редова од пола метра, а растојање између биљака може бити од 30 до 40 центиметара. Овај посао најбоље је урадити по влажном и облачном времену. Засад се одмах залива.

Босиљак, добијен из расаде, даје две косидбе током године. Прва се обавља када су биљке у пуном цвету, и то је на нашим просторима крајем јула и почетком августа. Биљке тада садрже највише етарског уља, а и принос надземне биомасе је највећи. Друга косидба је у септембру и треба је обавити пре појаве раних јесењих мразева.

Кошење босиљка треба обавити по сунчаном времену, ручном косилицом или тракторским косилицама, ако су веће површине у питању. Треба га косити 10 центиметара изнад земље, како би се наставио развој бочних грана, од којих ће се формирати жбун за другу косидбу. Покошен босиљак треба оставити да се природно суши око шест сати, а потом га унети у сушаре. Осушени босиљак треба да буде природно зелене боје и карактеристичног мириса.