Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Расад паприке и парадајза на топлим лејама

Расад паприке и парадајза на топлим лејама

1003

Због великог посла ове јесени Саша Томић из села Суви Дол, код Врања, није успео да у својим пластеницима на време засади салату, црни и бели лук. Пластенике, дуге 25 и широке пет метара, ипак је припремио за рану повртарску производњу, како би око првог априла кренуо са расађивањем расада паприке и парадајза. Очистио их је од остатака из претходне сезоне, проверио у каквом је стању најлон и да ли се врата добро затварају, а потом кренуо са обрадом земљишта.

-У два велика пластеника земљу орем трактором, а у овим мањима обрађујем је ашовом. Развучем и систем за наводњавање, а фолију помоћу машине коју сам направио са својим пријатељем. Поврће производим на фолији, јер чува влагу и редовно добијем жељени принос готово без окопавања. На тај начин уштедим на додатном анагажовању радне снаге која се у нашем крају не налази тако лако – испричао нам је Саша Томић.

Контејнери, супстрат и биране сорте

Некада је пред орање земљу у пластеницима обавезно ђубрио стајњаком. Сада то чини ређе, јер овог ђубрива готово да и нема на тржишту, а цена једне тракторске приколице нарасла је на 10.000 динара. Пре производне сезоне редовно односи земљу на испитивање у врањску Пољопривредну службу где добије инструкције којим ђубривом треба да побољша њен квалитет.

Производњу расада ране паприке и парадајза почиње на топлим лејама у пластенику са дуплом фолијом. Подиже их на балама сламе, где их додатно изолује са по још једном фолијом, како рани мразеви не би могли да оштете изникли расад.

-Уколико буде доста хладно, онда се пластеник са засејаним семеном греје калорифером или плинским топовима. То је, препоручљиво у ситуацији када у њему имате 20 до 30 хиљада коренова, јер ако дође до измрзавања повртар ће бити на великој муци – тврди Томић.

Определио се за контејнерску производњу расада у супстрату, јединица стартер. Њега купује у балама и показао се најбољим за ову производњу. На њему он редовно за пластенике производи расад паприке проверених сорти под називом варадинска дуга, аманда, скала, сава, фортеса и гурманска паприка, а од парадајза пинк рок и биг беф.

Прихрана с наводњавањем и органска заштита

-Са варадинском дугом, која даје прелепе дугачке плодове, остварујем добре приносе и купци је воле. Код њих су на цени и сорте паприке аманда, скала и сава, идеалне за пуњење. Од парадајза које производим најбоље се показао биг беф, јер даје чврст плод који је одличан за транспорт – каже наш саговорник и истиче да семе парадајза после сетве брже никне у односу на паприку и да у том периоду посебно треба да се води рачуна да имају довољно воде.

У зависности каква је година, његов расад за расађивање обично стигне крајем марта и почетком априла. У том периоду будно прати и временску прогнозу како би избегао мразеве. Деси се много пута да, док чека, расад прерасте и због тога има проблем са прихватањем тек засађене биљке.

-Корен произведеног расада се боље прима док је мањи. Људи греше када засађену биљку залију са превише воде. Мања биљка захтева мање воде, а како се развија повећава се и њена количина – каже Томић и истиче да током вегетације примењује и такозвана прихрањивања преко система за наводњавање.

За заштиту углавном користи препарате који су регистровани у органској биљној производњи иако су веома скупи. Он се, међутим, не жали на уложени новац јер је приметио да се број купаца сваке године повећава. Због тога своју робу ретко износи на пијацу, а оно што се јави као вишак прода трговинским радњама у граду.

Пише: Гордана Настић

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.