Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Ротква, ротквица и сродници

Ротква, ротквица и сродници

596

Када се побере и повади рано поврће, у баштама остаје места за нову сетву. Да леје не би дангубиле, а да се „извуче“ друга, а код вичнијих баштована често и трећа берба, могу да се посеју бела и црна ротква. Наше баке су то чиниле сваког лета, јер је ово поврће и веома лековито.

Пише: Светлана Мујановић

Ранија сетва није препоручљива јер јој не пријају високе температуре. Баш због тога, код нас се најчешће узгајају касније селекције које се сеју током јула и августа, а за бербу доспевају за 70 до 80 дана.

Сеје се у августу, а вади у октобру

Као и сво коренасто поврће, ротква је двогодишња биљка. Прве године формира задебљао корен, односно подземно стабло које се користи у исхрани, а друге даје цвет и семе. Последњих година производња роткви се, за повртаре у Србији, показала као прилично исплатива. Улагања су мала а тржиште није презасићено.

На њивама се гаји као пострни усев, а у баштама после скидања раног поврћа. Важно је да земљиште може да се залива. Семе роткве није скупо, нема пуно улагања ни посла око ње. Може се сејати све до средине августа, када врућине нису тако велике. Гаји се директном сетвом, али могућа је производња и из расада, што за веће парцеле није препоручљиво. Вади се обично у октобру или почетком новембра. За њу се бирају парцеле на којима је јесенас унесен стајњак, јер минерална ђубрива, посебно азотна, могу створити бујну вегетативну масу и довести до трулежи корена. Обично је довољно свега 100 кг по хектару и то класичне три петнаестице. Ако таквих парцела нема и ако се сеје после пшенице, тада је потребно да се унесе згорео стајњак, како се по селима најчешће и ради.

Када се уклони пшеница, на парцелу се у року од само неколико дана уноси згорели стајњак и мале количине минералног ђубрива, узоре се, сетвоспремачем, фино припреми и кроз неколико дана, а најкасније до краја прве декаде августа, посеје се семе црне роткве. Пошто се то ради када су температуре још увек високе одмах се залије, а касније су неопходна још четири-пет заливања, а број зависи од количине падавина.

Највећи проблем су корови и штеточине. Корови се уништавају култивирањем и окопавањем а међу инсектима предњаче бувачи, због којих усев ваља штитити и у два наврата. Бела и црна ротква могу да дају и до 70 тона приноса по хектару. Једна од важних особина овог поврћа јесте да, уколико се адекватно сложи, у добром складишту може да се чува и до шест, седам месеци.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us