Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Сајам хортикултуре у Београду

Сајам хортикултуре у Београду

262

На Београдском сајму одржан је 47. Међународни сајам грађевинарства и Међународни сајам хортикултуре од 24. до 27. априла. На самом уласку доминирају грађевинске машине, од оних за путеве до оних за разбијање стења. Обиље грађевинског материјала, од цигала, кровних и фасадних облога, изолационих материјала до произвођача бетона, профили за столарију, врата, прозори, капије, ограде, молерски алат, материјали за завршне радове, свега је било.

Наравно ту су и нове технологије, опрема за паметне куће, дигитализација и аутоматизација, све за управљање објектима. Мада је било у мањини, нама је, ипак, била занимљивија хортикултура. Начини на који се могу опремити биљем јавни простори, саднице, семенски материјал, баштенска опрема, саксија – колица од дрвета, продата већ првог дана, разни сталци за цвеће, баштенске столице, столови, све што некоме може да падне на памет да има у свом омиљеном простору. Уз све то врло расположени и разговорљиви стручни сарадници и продавци, жељни да вам објасне све до детаља. Да вас упуте у то како се гаји и орезује лимун, како кумкват или мандарина, а како маслина, да знате која је прихрана најбоља, а коју никако да не купујете јер ћете само узалуд потрошити новце. Поред егзотике, било је на Сајму и већ познатог лековитог и зачинског биља. Од све популарнијег смиља, до нане, босиљка, рузмарина, матичњака.

Звезде сајма, и по посећости и по предусретљивости, љубазности и значају за друштво, jeсу учесници Сајма хортикултуре BeoPlantFair из Васпитно поправног дома у Крушевцу и Казнено поправног дома за жене у Пожаревцу. Можда ће звучати необично, али та деца и те жене показали су колико бављење хортикултуром, узгојем расада и поврћа, бављење грнчаријом и шивењем може бити корисно и, пре свега, инспиративно и креативно. Њихови штандови су били, ако не најлепши, онда највеселији на Сајму. На њима је било сукулената, мушкатли, кактуса, све што бисте могли да нађете у једном овећем расаднику. Наравно продају се и, ручни радови – папуче, торбе, јастуци, грнчарија, сталци за саксије. И добро им иде, људи с одушевљењем купују од њих.

На отвореном простору између хала с једне стране и с погледом у висину, могли сте проћи поред грађевинских машина које из наше перспективе делују импозантно, док су с друге стране мало завучени и не тако импозантни били узгајивачи сукулената, кактуса, садница лимуна, маслина, мандарина, кумквата, разноразног украсног, зачинског и лековитог биља. Њих је било теже пронаћи, али кад смо их нашли, нисмо отишли без пуних торби.

Текст и фото: Зорица Драгојевић