Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА САЛАТЕ: Све боје дуге, сви витамини природе 

САЛАТЕ: Све боје дуге, сви витамини природе 

387

        

Додаци салати у виду зачинског биља и семења су били  типични за кухињу Блиског истока, али су се одавно проширили на све крајеве света.

Велике и мале тајне врсних кувара

Често и најбоља салата буде неукусна јер није „потрефљен“ прелив, дресинг, како то често у рецептима пише. А укусан прелив чини чуда и од саме зелене салате. Опције за укусан прелив су бесконачне, али постоје нека мала правила. Морате додати неку врсту масноће или кремасте намирнице за базу, како би текстура била идеална, на пример – маслиново уље, сусамово уље, авокадо или јогурт. Потом, обавезно је нешто кисело као што је лимун, јабуково или балзамико сирће. Затим нешто мало слатко –  мед, пиринчани сируп, јаворов сируп.  И наравно, со и бибер по укусу. Са овим основним састојцима нема грешке!

Сналажљиве куварице, у жељи да задиве госте, салату припремају и од грилованог поврћа. За овај посао често нема довољно времена, али ако се припреми увече, или током викенда за наредну недељу, домаћица ће „побрати ловорике“.  Гриловано поврће има сјајан укус а не мањкају му ни нутритивне вредности. Гриловати се може све што се нађе у фрижидеру. Само се пази на температуру, а готово се мора чувати опет у фрижидеру. Пре послужења се поређа по тањиру, прелије дресингом и специјалите је ту.

Људска чула уживају у укусу слатког. Да ли заиста познајете некога ко апсолутно мрзи слатко? Уместо да натапате салату у куповне преливе са високим процентом шећера, довољно је да мешавини од поврћа додате мало сецканог воћа и ваше непце ће уживати. Јабука и смоква имају савршен укус, а ако им додате мало младог сира о вашим салатама ће се причати.  Цитруси се добро слажу с балзамико и јабуковим сирћетом. Јагоде и нана сјајно иду са белим бибером и зеленом салатом, а манго и папаја праве прави преокрет у укусу азијских салата. Иако салата сама по себи подразумева биље, ипак неке од најздравијих биљака  попут нане и босиљка, оплемењују сваку мешавину поврћа.  За ентузијасте препоручујемо лист  першуна и коријандера као додатке већини салата. Оне са изузетно истанчаним укусом упућујемо на јестиво цвеће. Оно свакако представља и празник за очи.

Направите сами своје додатке

Додаци салати у виду зачинског биља и семења су били  типични за кухињу Блиског истока, али су се одавно проширили на све крајеве света. Различите комбинације ових  додатка можете купити већ готове, међутим, много је боље  и јефтиније  када направите сами свој додатак, поштујући укус укућана.  Комбинације су многобројне. Праве се од семенки бундеве, сунцокрета, лана, чије, сусама,  и орашастих плодова. Довољно је да се по две-три кашике од сваке врсте мало пропече, самеље, изломи или цела поспе преко салате и од досадног сецканог купуса или већ пуно експлоатисане зелене салате добија се прави специјалитет. Улога семенки није само у улепшавању старих, добро познатих салата. Она је много значајнија јер свака врста садржи одређене витамине и минерале, и помаже нашем здрављу.

 Бундеве су саме по себи јако здраве, али и њихове семенке садрже много квалитених састојака које су нашем телу потребне, попут магнезијума, калцијума, калијума, гвожђа, мангана, фосфора,  цинка и витамина К. Такође, обилују  и  влакнима. Оне се боре против рака, ублажавају симптоме менопаузе, смањују холестерол, крвни притисак, штите од дијабетеса, помажу мршављење, спречавају настанак остеопорозе.

Сусампо својој вредности свакако заслужује  да буде раме уз раме с белим луком, куркумом и другим лековитим намирницама. Од давнина га сматрају лековитом храном и намирницом која успорава старење. Семенке сусама могу бити беле, црне и смеђе боје, при чему постоје неке разлике у саставу. Иако ситне, имају велику нутритивну вредност. По саставу, више од половина је масноћа. Врло је мало засићених, док превладавају незасићене масне киселине, олеинска и линолна. Петину чине протеини високе биолошке вредности. Од витамина, ту су: А, Б1, Б6, Е – заслужан за спречавање превременог настанка бора и старења коже. Од минерала заступљени су бакар – ублажава упале код реуматоидног артритиса, манган, магнезијум – снижава артеријски притисак и спречава напад мигрене, цинк – подстиче зацељивање рана и лечи неправилности на кожи. Кашичица семенки сусама може да се поспе по салати, а сви корисни састојци ће се боље искористити ако се семенке изгњече у авану или самељу.

Лековита својства семенки сунцокрета потичу од богатства витамина а народна медицина им придаје велики значај у лечењу реуме, артритиса, за јачање вида и успоравању  старења. Савремена медицина истиче да је конзумирање сунцокрета веома корисно за функционисање нервног система и да помаже болесницима од мултипле склерозе.

Ако још увек нисте конзумирали семенке чија, време је да почнете јер оне су непревазиђене у смањењу телесне тежине. Моћан су извор калцијума, омега-3 масних киселина и антиоксиданата. Овај невороватно користан производ садржи 20 процената  протеина, доста масти, дијететских влакана, а такође, и значајну количину антиоксиданата. Препоручује се да се у току дана конзумирају само три-четири кашике ових семенки.

Групи корисних семенки којима се могу оплеменити салате придружује се и лан. Садржи витамине Е и Б,калцијум, калијум, цинк, фосфор селен и магнезијум.  Најважнији састојак лана је фитохемикалија лигнан,за коју је доказано да има антиоксидациона својства, а пре свега превентивно делује против карцинома.

Орашасти плодови дају посебну текстуру и невероватан укус салати. Такође су и врло здрави. Још важније је да салата са орашастим плодовима може да вас потпуно засити до следећег оброка. Шака сецканих ораха или других орашастих плодова невероватно ће „подићи цену“ свакој салати. На нашим просторима предност се даје ораху због великог садржаја омега – 3 масних киселина, али и због дупло већег садржаја антиоксиданса у односу на остале коштуњаве врсте. Ораси су богати протеинима, дијеталним влакнима и витаминима групе Б: Б1, Б2, Б3, Б5 и Б6, али има и витамина ПП, Е и А. Минерали који су присутни у овом хрскавом воћу су: калијум, калцијум, натријум, гвожђе, фосфор и магнезијум.

Мешана са омиљеним поврћем

Припрема се од мање главице купуса,  четири шаргарепе, по пола главице зелене и црвене салате, соли,  уља, сирћета или лимуновог сока.  Прво очистите и оперите поврће. Затим купус и шаргарепу нарендајте, а зелену салату ситно исеците. Спојите поврће у дубљу чинију, зачините по укусу с сољу, сирћетом (лимуновим соком) и уљем. Готову салату послужите као прилог уз све врсте меса.

Бандит салата

Ова салата необичног имена је права бомба витамина и минерала. Потребно је мало маслиновог уља, 100 г празилука, пола кашичице бибера мешавине три боје (црвеног, белог и црног), шест ченова белог лука, 50 г сунцокретових семенки, 50 г бундевиних семенки, девет  маслина, једна кашичица кима (најбоље је самлевеног),  10 кашика сусама, 30 мл соја соса, две кашичице чија семенки,  280 г скуваног кукуруза шећерца, 300 г скуваног пиринча добро оцеђеног од воде, 100 г цветова капра, прстохват морске соли.  У посуди за послужење помешати пиринач, кукуруз шећерац, цветове капра и све то посолити с прстохватом соли. На маслиновом уљу пржити исецкан празилук (пет  минута на средњој темератури), додати три врсте бибера, бели лук, семенке сунцокрета и бундеве и пржити још један минут. Додати исецкане маслине и ким (ако није самлевен),  после два  мунута додати сусам. Пржити још два минута затим додати соја сос и чиа семенке, смањти температуру и пржити пар минута уз константно мешање. Оставити да се прохлади пар минута и посути кимом ако је самлевен. Ово убацити у чинију с кукурузом и пиринчем, измешати  и ставити на сто.

Прилог свежем хлебу

Припрема се од  једне трећине мање главице целера,  једне шаргарепе, једне шаке руколе, једне половине мандарине,  једне половине слатке јабуке, једне шаке куваног кукуруза, две кашике печених сунцокретових семенки, две кашике сушене бруснице.  У чинију ставити руколу и кукуруз. Целер и шаргарепу изрендати директно у чинију.
Јабуку и мандарину исецкати на коцкице па и њих убацити у чинију.
Промешати све састојке па на крају посути салату сунцокретовим семенкама испеченим на сувом тигању пар мнута,  и брусницом. Све прелити дресингом припремљеном од једне  кашичице меда, две кашике балзамико сирћета,  соком од пола поморанџе, и уљем од семенки грожђа. Сви састојци се измешају и муте око два минута док се не направи хомогена смеша и њом прелијеприпремљена мешавина. Укусан и хранљив је додатак свеже испеченом домаћем хлебу.

Гаспачо и чорба, и салата

То је најпознатија летња шпанска чорба-салата од свежег поврћа. Охлађена дивно освежава, а садржи доста витамина и минерала. Незаобилазан летњи оброк и још један начин како да се расхладите летњом салатом. За шест особа ваља припремити четири децилитра  сока од парадајиза, четири децилитра буљона или супе, један краставац, два парадајза, једну љуту папричицу, пола главице црног лука, два чена белог лука, две кришке хлеба, две кашике маслиновог уља, једну кашичицу табаско соса, со, бибер. Уз њу „иде“и свеже поврће – чери парадајз, кувани кукуруз, власац али и тврдо кувана јаја, авокадо…  које се исрецка и додаје у порције већ сервираног гаспача. Прво треба припремити поврће за гаспачо: оперите, очистите и ситно исеците црни лук, краставце, љуту папричицу и парадајиз. Хлебу извадите средину и запеците је са обе стране. Ставите поврће у блендер па додајте сок од парадајза, хладну супу (буљон), маслиново уље, изгњечен бели лук, со, бибер и препечену средину хлеба. Све добро изблендеришите и зачините табаско сосом. Оставите гаспачо неколико сати у фрижидеру да се добро охлади и да се повежу укуси. За то време испржите коцкице хлеба и припремите свеже поврће. . Непосредно пре служења у гаспачо, сервиран у хладним тањирима, додајте поврће и коцкице препеченог хлеба.

Купус са семенкама…

За ову здраву  и укусну салату потребно је пола главице свежег купуса, три шаргарепе, 50 г мало пропржених  семенки сунцокрета, 50 г прженог сусама, три кашике маслиноог уља, соли, бибера и јабуковог сирћета по укусу. Купус ситно исецкати, посолити и руком га утрљати да омекша. Шаргарепу изрендати на крупну страну рендеа. Сусам и сунцокрет посебно испећи .Купусу додати шаргарепу, бибер, препечен сусам и сунцокрет. Помешати све састојке, досолити ако треба, додати уље и сирће по укусу.

 … и богатија варијанта  

Ако желите лаган и здрав прилог уз главно јело, који се веома једноставно спрема а могу да га једу и вегетаријанци, ова салата је одличан избор. Сви састојци су свежи и обилују хранљивим материјама, влакнима и витаминима. Припрема се од: пола главице купуса, три шаргарепе, једне цвекле, 50 г пржених семенки сунцокрета, 50 г мало пропеженог сусама,  маслиновог уља, винског сирћета, соли и бибера по укусу. Купус ситно исецкати  одложити у чинију, посолити и руком га  утрљати да омекша. Шаргарепу и цвеклу  изрендати на крупну страну рендеа. Сусам и сунцокрет посебно  испећи  у тигању  на рингли шпорета. Купусу додати  шаргарепу, препечен сусам и сунцокрет. Помешати све састојке,  досолите ако треба , додати уље и сирће по укусу. У салату можете додати и маслине.

Р. Д. Ј.