Насловна ВЕСТИ Саветовање агронома: Нова генетика одговор на климатске промене

Саветовање агронома: Нова генетика одговор на климатске промене

407

На Златибору је отворено 55. Саветовање пољопривредника и агронома Србије у организацији Института за ратарство и повртарство. На овом еминентном скупу до среде ће бити представљена најновија сазнања из ратарске производње.

На саветовању је саопштено је да ће оплемењивачки рад у Институту за ратарство и повртарство у наредном периоду бити усмерен на стварању сорти и хибрида који ће бити прилагођени како климатским променама тако и тежњама да се у производњи смањи употреба пестицида.

Председник управног одбора Института за ратарство и повртарство проф. др Богдан Кузмановић, говорећи о изазовима, рекао је да је та научно-истраживачка кућа 95 одсто прихода остварује на тржишту.

-На тржишту имамо 26 семенских компанија, добрим делом мултинационалних, који имају много већи капитал од нас. И поред свега тога задржавамо свој удео на тржишту, а негде смо и побољшали маркет шер. Изазови који су пред нама су захтеви Европске уније да се у производњи уместо “хемије” користе биомедикаменти што је утицало да раздвојимо научни од комерцијалног дела. Научни би требало да се финансира институционално. Наука је та која вам омогућава да се развијате.

Генерални директор Института за ратарство и повртарство проф. др Јегор Миладиновић каже да је та кућа спремила довољно семена доброг квалитета за предстојећу пролећну сетву.

-Ми смо један велики део нашег семена већ пласирали. Ту пре свега мислим на кукуруз и соју а за сунцокретом влада велико интересовање. Све већа је заинтересованост за хибридима сунцокрета.

Помоћник министра пољопривреде Александар Богићевић је, говорећи о неопходности значајније употребе декларисаног семена, рекао да ће на нивоу министарства разговарати о поновном увођењу субвенција за употребу квалитетног семена.

До краја 55. Саветовања агронома и пољопривредника Србије које је ове године организовано у нешто скромнијем обиму због епидемиолошких препорука, биће речи и о биодинамичкој пољопривреди, диверзификацији пољопривредних система као услова одрживости, модерном приступу побољшања нутритивног квалитета хране, значају легуминоза у одрживој пољопривреди и другим важним питањима за пољопривреду.

Извор: РТВ