Насловна ВЕСТИ2 Sektor poljoprivrede mora da se prilagodi novim okolnostima

Sektor poljoprivrede mora da se prilagodi novim okolnostima

274

Direktor agrobiznis sektora za Centralnu i Jugoistočnu Evropu Evropske branke za obnovu i razvoj Miljan Ždrale kaže da Rusija i Ukrajina učestvuju sa 33 odsto u ukupnoj svetskoj trgovini pšenicom i upozorava da bi uvođenje sankcija Rusiji u trgovini pšenicom i drugim osnovnim namirnicama izazvalo veliki poremećaj na tržištu i dodatni skok cena.

Ždrale je na panelu „Održivost poljoprivrede: Transformacija globalne prehrambene industrije“ kazao da su Rusija i Ukrajina veliki izvoznici poljoprivrednih prizvoda i da sa 20 odsto učestvuju u trgovini kukuruzom i sa gotovo 80 odsto u trgovini jestivim uljem uglavnom od suncokreta…

Kazao je da je zbog situacije u Ukrajini sada sve to dovedeno u pitanje, kao i da je obustavljen transport.

On je napomenuo da se najveći deo, skoro 90 odsto, ukrajinske primarne poljoprivredne proizvodnje transportuje u druge zemlje preko crnomorskih luka i da je taj saobraćaj danas skoro potpuno prekinut.

Dodaje da, na primer, Egipat skoro dve trećine uvoza pšenice dobija od Rusije, a da je Turska sa pšenicom iz Rusije podmirivala više od 70 odsto svojih potreba.

S druge strane, Kina 33 odsto kukuruza iz uvoza dobija od Ukrajine.

Ždrale je upozorio na mogućnost velikih tenzija ako se ne bude uspostavila trgovina i izrazio je nadu da se sankcije Rusiji neće odnositi na žitarice, kao i da je to i preporuka FAO.

Napomenuo je da nema dovoljno brodova i da taj vid transporta jedino funkcioniše između SAD i Kine, tako da će zemlje sa Severa Afrike i Bliskog istoka morati da se okrenu uvozu iz Evrope.

Ždrale kaže da je od 2007. i 2008. godine pa sve do 2013. hrana dosta poskupela zbog visokih cena nafte i da niko tada nije verovao da cena hrane može da ode još više, što se sada desilo.

Kada je reč o Srbiji, kaže da je trgovina dobro funkcionisala i da je u vreme pandemije država davala podsticaje i da ne vidi razlog da se sada ide na neke ad hok mere. Poručio je da bi države u ovoj situaciji trebalo da smanje takse i uklone barijere, kako ne bi došlo do potpunog poremećaja tržišta, jer će to dodatno podići cene. To će onda negativno uticati i na naše kompanije, dodao je Ždrale.

Generalni direktor kompanije “ Global Seed “ Saša Vitošević je rekao da su žitarice na berzi poskupele više od 25 odsto u prethodna dva meseca.

Naveo je da je Srbija prethodnih godina povećala izvoz za par milijardi evra godišnje i poboljšala se po tom pitanju.

Predstavnici velikih kompanija u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije koji zapošljavaju mnogo malih prizvođača u Srbiji kažu da je došlo do velikog poremećaja i svakodnevno prate cene sirovina, pošto su cene otišle u nebesa.

Izvor: Tanjug

Foto: Pixabay