Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Септембарски деликатеси са Старе планине

Септембарски деликатеси са Старе планине

1794

Шинкина теглица преко целе године има ,,пуне руке“ посла. Скоро сваког месеца, сем оних зимских месеци, нешто од воћа стиже и сазрева. Септембар је период када ова породица својим сладокусцима може понудити велики број производа од воћа које тада стиже.

– Крајем у септембру нам стижу крушке и брескве. Шинкина теглица ове две воћке спаја у једно и прави један преукусни воћни намаз крушка-бресква. Сладокусци кажу да им је омиљен, а намењен је целој породици, јер ко не воли укусне и слатке брескве, помешане са слатким зрелим крушкама. Такође, у ово време почињу да сазревају смокве и шљиве које се у нашем крају зову ,,црвенке“. Од смокви правимо слатко и воћни намаз, а са шљивом црвенком правимо воћни намаз смоква-шљива – прича Немања Шинка, породични гласноговорник. Поред воћа које узгајају ту су и шумски плодови које беру на обронцима Старе планине.

– Баш у септембру сазревају шумски плодови, брусница, дрењина, а у другој половини месеца и трњина. Од њих правимо слатко и воћне намазе, за које се можемо похвалити да су веома ретки на тржишту. Разлог за то је што брусница успева на великој надморској висини, а трњина и дрењина су компликоване за спремање. Намаз од дрењина је веома укусан, а намаз од трњина има једну особину, као и свежа трњина и он има особину да ,,скупља“ уста када га једете. Са друге стране овај намаз је јако лековит, с обзиром на то да је трњина јако лековита и пуна витамина – крај септембра, код ове породице, резервисан је за дуњу, домаћу, старинску.

– Крај септембра Шинкину теглицу очекују дуње али не оне индустријске, од њих може само ракија да се прави, већ она старинска сорта, код нас се каже ,,дуња дивљак“ или ,,дуњци“. На изглед квргава и ружна али зато су слатко и намаз божансветног укуса. Још уколико у слатко додамо орахе, то је онда прави деликатес. Све што правимо правимо без додавања шећера, само 100% чистог воћа. Намењено је деци, бебама, дијабетичарима и спортистима – рекао је за Добро јутро Немања Шинка.

Текст: Зорица Драгојевић