Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Serije zbog kojih ćete poželeti da živite na selu

Serije zbog kojih ćete poželeti da živite na selu

262

Koliko često stanovnicima gradova, dok gledaju TV serije i filmove sa pastrolarnim predelima, padne na pamet ideja da bi im u životu bilo lakše kada bi beton, asfalt, saobraćaj, zagađenje i stres zamenili seoskom idilom u kojoj čuvaju stada ovaca. Od te pomisli još češće ih odvraćaju poznanici sa tvrdnjom da ni na selu nije lako.

Međutim, ponekad promisao između smena u fabrici ili kancelariji, može da iznedri dobru ideju. U poslednje vreme sve je više mladih i ljudi srednjeg doba koji su napustili poslove u gradu i otišli na nasleđeno ili kupljeno imanje. Na njima su organizovali proizvodnju shodno svojim umećima, obrazovanju i finansijama.

Predlažemo nekoliko filmova i serija, koje mogu dati bolji uvid kako može da izgleda seoski život, da se pobošlja postojeća proizvodnja ili kako izgleda moderna poljoprivreda u svetu. Neki od predloženih ostvarenja su i komedije, pa ako ništa drugo nasmejaće vas. Pročitajte recenzije, pronađite i pogledajte neke od njih za vreme nastupajućih državnih ili verskih praznika:

„ Farma Džeremija Klarksona“ (Clarksons Farm)

Britanska serija iz 2021. godine. U glavnoj ulozi je popularni TV voditelj, koji  odlučuje da preuzme upravljanje sopstvenom farmom u ruralnoj Engleskoj. Iako je komedija, ona detaljno istražuje izazove sa kojima se suočavaju moderni poljoprivrednici, od uzgoja hrane i upravljanja farmom, do neočekivanih problema sa životinjama i mašinama. Ima i edukativni pogled na svet poljoprivrede, uz korisne savete.

„Najveća mala farma“ (The Biggest Little Farm)

Serija je nastavak istoimenog dokumentarca, koja prati priču para koji je odlučio da obnovi opustelu farmu u Kaliforniji koristeći ekološke metode. Detaljno prikazuje izazove sa kojima se suočavaju u procesu prelaska na održivu poljoprivredu, organsku proizvodnju i borbu sa klimatskih promena i bolestima. U seriji se nalaze korisni saveti o tome kako da se poveže poljoprivreda sa prirodom, kroz principe biodinamičkog uzgoja i očuvanja biodiverziteta.

„Naša planeta“ (Our Planet)

Ova dokumentarna serija istražuje uticaj ljudske aktivnosti na prirodu i divlje ekosisteme, uključujući i teme o održivoj poljoprivredi. Kroz prelepe snimke prirodnih predela i divljih životinja, serija poziva na razmišljanje o balansu između poljoprivredne proizvodnje i očuvanja prirodnih resursa. Ova serija na Netflixu iz 2019. godine podseća na važnost zaštite prirode i primene održivih poljoprivrednih metoda u cilju smanjenja negativnog uticaja na životnu sredinu.

„Budućnost farme“  (A Farm for the Future)

BBC- ev dokumentarni film iz 2009. godine istražuje izazove moderne poljoprivrede i budućnost poljoprivredne industrije u svetu, koji se suočava sa problemima poput klimatskih promena i iscrpljivanja prirodnih resursa. Film prikazuje kako poljoprivrednici mogu primeniti održive metode u svom radu, od ekološke proizvodnje hrane do upotrebe alternativnih izvora energije. Fokusira se na to kako poljoprivreda može postati održiva i kako nove tehnologije mogu doprineti očuvanju prirodnih resursa.

„Pokvareno“ (Rotten)

Netflix-ova dokumentarna serija  iz 2018. godine istražuje mračnu stranu globalne poljoprivredne industrije, otkrivajući nepravilnosti u lancima snabdevanja hranom. Svaka epizoda se bavi različitim temama, od proizvodnje hrane do globalne trgovine, a posebno se bavi etičkim pitanjima u vezi sa organskom proizvodnjom i ekološkim metodama. Serija pruža uvid u borbu za pravičnu trgovinu, održivost i etičke prakse u poljoprivredi, istovremeno upozoravajući na zagađenje i ekološke probleme koje stvara masovna proizvodnja hrane.

Tekst i foto: Biljana Nenković