Насловна ВЕСТИ1 Шетња кроз Сајмове лова, риболова и екологије

Шетња кроз Сајмове лова, риболова и екологије

211

Трофеји крупне и ситне дивљачи  изложени на површини од 480 квадратних метара у Мастер хали Новосадског сајма приказују лепоту и богатство природе и животињског света у шумама наше земље и саставни су део овогодишњег ЛОРИСТ-а.  Ова поставка има идентичан концепт излагања трофеја крупне дивљачи, предатора и крупних звери као и она којом се Србија представила на светској изложби трофеја прошле године у Будимпешти.

Наредних дана посетиоци могу видети европског јелена, јелена лопатара, срндаћа, муфлона, вепра, дивокозу, вука, дивљу мачку и друге експонате и уживати у лепоти не само изложених животиња него и целе поставке. Изложба је направљена тако да се посетилац у тренутку нађе у природном окружењу у којем животиње које посматра, иначе и бораве.

Изложбена поставка са 620 трофеја која представља ловну фауну Србије несвакидашњи је доживљај као и разноликост биодиверзитета наше земље који репрезентује више од 50 дермопрепарата крупне дивљачи. Долазак на ЛОРИСТ одлична је прилика да се виде трофеји ловне фауне Србије и њен биодиверзитет, јер су изложене и ловне и неловне врсте.

Најскупљи експонат на Сајму када је реч о опреми за лов налази се на штанду фирме „Балкан Хунтер“ у Хали 1. Реч је о једнометном карабину вредном 1.770.000 динар. Овај карабин киплауф „долази у два пара ципа и два различита калибра, с два пара цеви“, кажу на штанду „Балкан Хунтер“. Реч је о карабину врхунског квалитета, произведеном у Немачкој, већим делом се ручно израђује и ради се у малим серијама.

Међу изложеном риболовачком опремом, као најскупљи експонати издвајају се “Схимано“ штап и машиница, израђени од врхунских материјала – карбона, титанијума… Изложени су на штанду „Цаприоло“. Штап „лесатх“ кошта 78.000 динара, а машиница „стела“ 88.000 динара. Током Сајма лова и риболова продају се уз попуст од 10 одсто.

Подизање свести о примарној селекцији отпада изузетно је важно, а како би се што више људи у то укључило, на заједничком задатку нашли су се Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине, Покрајински завод за заштиту природе, Градско зеленило, Школа за основно и средње образовање „Милан Петровић“, као и низ удружења – Чепом до осмеха, Инжењери заштите животне средине…

На Сајму екологије традиционално је и штанд Градске управе за заштиту животне средине који је био препун деце, посебно ученика нижих разреда основне школе. По речима вршиоца дужности начелника Градске управе за заштиту животне средине Драгице Бранковић, еколошке радионице биће организоване и ове године.

Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине првог дана Сајма екологије организовао је презентације: “Мониторинг непољопривредног земљишта”, “Концепт развоја и успостављања система санитарне депоније у Војводини – будућност, садашњост, прошлост” и “Заштити ваздух – обезбеди депонију”. На штанду овог секретаријата и наредних дана окупиће се стручњаци из области екологије.

Текст и фото: Јасна Бајшански