Насловна РАЗНО Сетва кукуруза у Бечеју у пуном јеку

Сетва кукуруза у Бечеју у пуном јеку

232

Сетва кукуруза у општини Бечеј ове године кренула је нешто раније, посматрано календарски, али сходно временским приликама које диктирају све послове у пољопривреди, сада је право време за то, сматрају бечејски пољопривредници.

Међу њима је и Нандор Ковач који је првог априла кренуо да сеје кукуруз, на парцели коју је претходно припремио из два пута. Тренутак за сетву је идеалан, сматра он, јер је температура земљишта достигла 14 степени. Осим тога, претходно је нанео и вештачко ђубриво, а како је земља довољно влажна услед благих падавина, створени су идеални услови за развој семена које би требало да добије енергију за што квалитетније ницање.

– Када је у питању склоп сетве, одлучио сам се да сејем ређе у размаку од 21,5 до 22 центиметра. Не знамо какве ће бити жеге. Моментално влаге имамо и журили смо да посејемо кукуруз како нас касније не би задесило неко невреме. Сејем на дубини од 5,5 центиметара и надам се да ће ово топло време учинити своје. Чињеница је да ветар дува, али не би требало да исуши земљиште јер ће бити још падавина – објашњава Нандор Ковач.

Он додаје да су његови пријатељи пољопривредници са сетвом кукуруза кренули још крајем марта. Наш саговорник се није одлучио за додатну припрему земљишта пре саме сетве како не би додатно исушивао земљу. Паралелно са сетвом, Ковач ради и ваљање земље да не би остало ваздуха.

– Надам се да ће држава испунити обећање и субвенционисати набавку семена, као што је то био случај са подстицајима за основну биљну производњу у висини од 18.000 динара по хектару. Многим паорима је потребна помоћ, немају нафте нити новца за улагање, зато ће субвенције за семена и те како добро доћи. Надамо се да ће признати декларисана семена кукуруза, сунцокрета, соје, шећерне репе, а у том случају бићемо у далеко бољој ситуацији – поручује пољопривредник из Бечеја.

Шећерна репа на његовим пољима увелико ниче, а понегде се виде и редови. Имао је у плану да усев попрска и заштити од болести, међутим, како је ветар дувао услови нису били најбољи за ту врсту послова. Срећом, нигде није приметио репину пипу, која се иначе појављује у периоду ницања и првим фазама развоја котиледона.

– Посејао сам више шећерне репе него прошле године, када је ова култура била веома исплатива. Чуо сам да ће сада бити боља цена и за уљану репицу, а питање је каква ће ситуација бити са житарицама, јер је на берзи цена на мало почела да скаче и да је порасла потражња. Цене за пшеницу, кукуруз и јечам су мизерне – искрен је Нандор.

Поред бројних послова на њиви, он је урадио и третирање пшенице против болести. Ових дана обавеза има много, а посао се, каже, мора урадити на време, како би касније могао и нешто да очекујеш, закључује Нандор Ковач.

Текст: Зорана Љубојев